Reklama

Bóg przebacza zawsze, człowiek czasami, natura nigdy

Bóg przebacza zawsze, człowiek czasami, natura nigdy

13.04.2020
Czyta się kilka minut
To przysłowie zacytował Franciszek w wywiadzie udzielonym Austenowi Ivereigh i opublikowanym m.in. w „The Tablet” – spytany, czy pandemia jest szansą na „nawrócenie ekologiczne”.
Z

Zauważył, że mało kto myśli dzisiaj o takich wydarzeniach, jak pożary trawiące Australię: „Nie wiem, czy katastrofy są zemstą natury; z pewnością natomiast są jej odpowiedzią”.

Pandemia jest według papieża czasem, w którym powinniśmy dostrzec ubogich. „W Rzymie niedawno pewien policjant powiedział do spotkanego człowieka: »Nie możesz być na ulicy, wracaj do domu«. Odpowiedź brzmiała: »Nie mam domu. Mieszkam na ulicy«”. Pytany o napięcie między instytucjonalnością i charyzmatycznością Kościoła, opowiedział o włoskim biskupie, który, odwiedzając szpitale, udzielał „z korytarza” absolucji ludziom leżącym w salach. Ponieważ kanoniści twierdzili, że tak nie można, zapytał Franciszka. Usłyszał od niego: „Czyń swoją księżowską służbę”. ©℗

Czytaj także: Solidarność i samotność - rozmowa z Ewą Bińczyk

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]