Reklama

Zbuntowane gwiazdy

Zbuntowane gwiazdy

05.08.2019
Czyta się kilka minut
David H. Levy, astronom: Dwadzieścia pięć lat temu patrzyliśmy przez wszystko, co mieliśmy. Przez tydzień cała planeta obserwowała, jak nasza kometa bombarduje Jowisza.
NASA
N

Nie musimy wysilać wyobraźni, żeby zrozumieć, jak skończyłoby się dla nas uderzenie kosmicznego pocisku w Ziemię. Widzieliśmy już taki kataklizm. Na żywo. Na szczęście dwie planety dalej. 25 lat temu kometa Shoemaker-Levy 9 uderzyła w Jowisza. Po wielokroć. Grawitacja ogromnej planety rozerwała ją wcześniej, podczas któregoś z poprzednich orbitalnych bliskich spotkań. W lipcu 1994 r. 21 brył lodu kolejno przez tydzień wpadało w atmosferę Jowisza z prędkością 216 tys. km na godzinę i zostawiło widoczne na zdjęciu obok bordowe ślady w atmosferze. Największa z brył miała 2 km średnicy. Jednym z odkrywców tej komety był kanadyjski astronom pasjonat i popularyzator nauki David H. Levy.

DAVID H. LEVY: Natura powiedziała: „Dobra, patrzcie wszyscy, dam wam dzisiaj lekcję. Zobaczycie, co się dzieje, gdy kometa uderza w planetę. Nie w was, w Jowisza. Wy...

7491

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]