Reklama

Prawda o polskim ubóstwie

Prawda o polskim ubóstwie

14.05.2016
Czyta się kilka minut
Bieda odpuszcza – wynika z raportu Eurostatu. Pozostaje od lat na mniej więcej podobnym poziomie – podaje z kolei GUS. Jak jest w rzeczywistości?
Pierwsza Łódzka Wigilia zorganizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, 23 grudnia 2015 r. Fot. Andrzej Zbraniecki / EAST NEWS
G

Gdyby opierać się tylko na tym pierwszym źródle, mielibyśmy duże powody do optymizmu. Według nowego raportu statystycznego urzędu Komisji Europejskiej sytuacja w Polsce nie tylko się poprawia, ale po raz pierwszy wygląda lepiej niż średnia unijna.

Chodzi o wskaźnik tzw. deprywacji materialnej, pokazujący odsetek pozbawionych co najmniej czterech elementów z ułożonego przez Eurostat koszyka potrzeb: tygodniowych wakacji, możliwości pokrycia rachunków za ogrzewanie, innych bieżących rachunków i rat, tzw. niespodziewanych wydatków, spożycia mięsa bądź ryb co drugi dzień, a także artykułów codziennego użytku: pralki, samochodu, telefonu i telewizora.

Jaka jest

To kryterium w 2014 r. spełniało 8,1 proc. Polaków, podczas gdy średnia unijna wyniosła o jedną dziesiątą więcej. W dodatku wskaźnik deprywacji spadł przez trzy lata o 5 proc. – Jeszcze...

9467

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]