Ładowanie...
Wokulski na poczytaniu: na czym polegał absurd tego zadania na maturze

Na tegorocznej maturze z języka polskiego pojawił się fragment mojej książki pt. „Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata”. Mówiąc precyzyjnie, osoby przygotowujące zadania maturalne wykorzystały część wstępu do wspomnianej publikacji.
Abiturientki i abiturienci musieli odpowiedzieć na kilka pytań związanych z moim tekstem, w tym na kwestię, która bardzo mi się spodobała, a mianowicie, czy Wokulski – bohater „Lalki” Bolesława Prusa – żył na poczytaniu.
Co to jednak znaczy, że ktoś żył czy żyje na poczytaniu? Wymyśliłem to ostatnie słówko, by zwrócić uwagę na pozytywny wpływ literatury i lektury na naszą egzystencję. Poczytanie skojarzyło mi się z poczekaniem. Żyjąc na poczekaniu, jesteśmy w nieustannym pędzie, który uniemożliwia nam percepcję siebie, innych oraz świata. Dla odmiany, gdy sięgamy po książkę i za sprawą lektury zaczynamy żyć na...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]