Reklama

Ładowanie...

Trzeba się uśmiechać. Dzieci w talent shows

13.05.2023
Czyta się kilka minut
Udział w programie talent show może być dla dziecka przygodą lub traumą. Na pewno jest komercyjnym wykorzystywaniem: dzieci ciężko pracują na planach zdjęciowych bez żadnego wynagrodzenia.
Roksana Węgiel, koncert „Tu bije serce Europy!”. Warszawa, 26 lutego 2023 r. / ARTUR ZAWADZKI / REPORTER
O

Oto jak wspaniale można bawić się z dziećmi, jednocześnie bawiąc się dziećmi” – powiedział Marcin Prokop, prowadzący od 2008 r. program „Mam talent!” (TVN), o akrobacjach duetu cyrkowego złożonego z 4-letniej dziewczynki i jej ojca. Po czym zwrócił się do dziecka słowami: „Cześć, kotku. Jak ci się podobało na scenie? Jak się czułaś w roli piłeczki?”. Drugi z gospodarzy, Szymon Hołownia, stwierdził z kolei: „Ale tak ryzykować? Przecież takie dziecko to jest pięćset złotych”.

Tamten występ odbył się w 2016 r., ale dzieci brały udział w każdej edycji tego programu i uczestniczą w wielu innych talent shows – zarówno takich, w których rywalizują z dorosłymi, jak i przeznaczonych wyłącznie dla najmłodszych. Z reguły nie otrzymują za to honorariów, a producenci i nadawcy zarabiają na ich występach jeszcze długo po emisjach w telewizji.

Publiczne upokorzenie

„To nie...

20246

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]