Reklama

Ładowanie...

Trudne rekolekcje

21.10.2008
Czyta się kilka minut
Pewien ksiądz został poproszony o wygłoszenie rekolekcji parafialnych. Parafia gromadziła przedstawicieli różnych ruchów odnowy religijnej, tłumnie uczestniczących w pierwszym dniu rekolekcji. Ksiądz powiedział, że istotą chrześcijaństwa jest Jezus Chrystus, który oddał życie za wszystkich ludzi na świecie, a sercem religijności jest miłość do Boga i ludzi. Przypomniał, że kochając bliźniego, trzeba też kochać siebie.
N

Następnego dnia znalazł w zakrystii kopertę, a w niej list. Anonimowy autor wyrzucał pomijanie problemów współczesności: aborcji, nieposzanowania autorytetu papieża, troski o ubogich, chciwości bankierów, deprawacji młodzieży, poszanowania dla naturalnych metod planowania rodziny, materializmu. Miłość to dobra teoria, a tu trzeba zająć się wyzwaniami cywilizacyjnymi. Ksiądz zasmucił się, ale konsekwentnie sięgnął po przygotowane przez siebie teksty. Do końca rekolekcji dotrwała tylko garstka młodzieży.

"Które przykazanie w Prawie jest największe?". Tradycyjna egzegeza i sam tekst Ewangelii przekonują nas, że faryzeusze zadając to pytanie, chcieli po raz kolejny zastawić pułapkę na Jezusa. Pamiętajmy jednak, że pytanie było poszukiwaniem kwintesencji Prawa. Przy nagromadzeniu setek nakazów, zakazów i przepisów rytualnych faryzeusze pytali samych siebie, gdzie...

2796

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]