Reklama

Timor jest wokół nas

Timor jest wokół nas

29.11.2014
Czyta się kilka minut
Mateusz Janiszewski, pisarz, lekarz: Po powrocie z Azji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zobaczyłem, że wojna toczy się wszędzie. Przemoc, o której piszę, jest obecna i w Polsce.
Fot. Adam Lach / NAPO IMAGES / DLA „TP”
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: W Timorze Wschodnim znalazłeś się jako lekarz wolontariusz. Za książkę „Dom nad rzeką Loes”, w której opisałeś tamtejsze doświadczenia, dostałeś niedawno nagrodę im. Beaty Pawlak. Powiedz, kiedy postanowiłeś zostać lekarzem?
MATEUSZ JANISZEWSKI: Jako pięciolatek biegałem za tatą z torbą lekarską, ale trudno tu mówić o świadomym postanowieniu. Choć było trochę jak w „Gwiezdnych wojnach”, gdy Darth Vader mówi do Luke’a Skywalkera: „To twoje przeznaczenie”.
Ojciec jest specjalistą chorób wewnętrznych.
Tworzył w Polsce podstawy rehabilitacji medycznej. Mama zajmuje się diagnostyką laboratoryjną. Rodzice poznali się na studiach. Długo ze mną zwlekali, na całe szczęście, bo wielokrotnie doprowadzałem ich do załamania nerwowego. Studiować medycynę zacząłem w Łodzi. Po dwóch latach przeniosłem się na...

18847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]