Reklama

Timor jest wokół nas

Timor jest wokół nas

29.11.2014
Czyta się kilka minut
Mateusz Janiszewski, pisarz, lekarz: Po powrocie z Azji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zobaczyłem, że wojna toczy się wszędzie. Przemoc, o której piszę, jest obecna i w Polsce.
Fot. Adam Lach / NAPO IMAGES / DLA „TP”
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: W Timorze Wschodnim znalazłeś się jako lekarz wolontariusz. Za książkę „Dom nad rzeką Loes”, w której opisałeś tamtejsze doświadczenia, dostałeś niedawno nagrodę im. Beaty Pawlak. Powiedz, kiedy postanowiłeś zostać lekarzem?
MATEUSZ JANISZEWSKI: Jako pięciolatek biegałem za tatą z torbą lekarską, ale trudno tu mówić o świadomym postanowieniu. Choć było trochę jak w „Gwiezdnych wojnach”, gdy Darth Vader mówi do Luke’a Skywalkera: „To twoje przeznaczenie”.
Ojciec jest specjalistą chorób wewnętrznych.
Tworzył w Polsce podstawy rehabilitacji medycznej. Mama zajmuje się diagnostyką laboratoryjną. Rodzice poznali się na studiach. Długo ze mną zwlekali, na całe szczęście, bo wielokrotnie doprowadzałem ich do załamania nerwowego. Studiować medycynę zacząłem w Łodzi. Po dwóch latach przeniosłem się na...

18847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]