Reklama

Terytorium Sommera

Terytorium Sommera

09.11.2010
Czyta się kilka minut
Wieczór poetycki Piotra Sommera był jednym z najbardziej magnetycznych wydarzeń tegorocznej edycji Festiwalu Conrada.
P

Poeta, który kilka miesięcy temu otrzymał prestiżową nagrodę poetycką (Silesiusa) za całokształt twórczości, przez blisko godzinę czytał wiersze w Muzeum Galicja. Jeden ze swych szkiców o autorze "Dni i nocy" Piotr Śliwiński zatytułował "Sommerland", sugerując, że jego poezja to wyjątkowe terytorium języka, którego geografii nie da się przedstawić za pomocą dwuwymiarowej mapy, a to przez wzgląd na niezwykłą różnorodność tonacji, rytmów i rejestrów poetyckich. Słowa, które tę krainę zasiedlają, pozostają w ciągłym ruchu, co jest widomym świadectwem ich żywotności, ale też - co warte podkreślenia - nigdy nie tracą czujności. W sobotni wieczór granice tej krainy zostały przez poetę uchylone.

Ci, którzy widzieli kiedykolwiek Sommera w akcji, wiedzą, że często przeplata czytanie komentarzami, których celem nie jest wyjaśnienie znaczeń poszczególnych tekstów, lecz...

2795

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]