Telewizja niepewności. Czy do TVP wrócą nominaci PiS?

Media publiczne od końca grudnia są w stanie likwidacji i nie widać na horyzoncie pomysłu na koniec tej prowizorki.

12.03.2024

Czyta się kilka minut

Demonstracja sympatyków Prawa i Sprawiedliwości przed siedzibą Telewizji Polskiej. Warszawa, 21 grudnia 2023 r. / Fot. Leszek Szymański / PAP
Demonstracja sympatyków Prawa i Sprawiedliwości przed siedzibą Telewizji Polskiej. Warszawa, 21 grudnia 2023 r. / Fot. Leszek Szymański / PAP

Od polityków rządzącej koalicji można usłyszeć, że plan na TVP, Polskie Radio i PAP jest. Ma być on formą „testu” dla prezydenta, na ile jest gotów współpracować z rządem. Tyle że wszystko to potrwa, co oznacza, że wciąż możliwy jest na gruncie prawnym powrót starych władz mediów z czasów PiS, przynajmniej w przypadku TVP i Polskiego Radia, jeśli sąd prawomocnie nie zatwierdzi likwidatorów.

Przypomnijmy sekwencję zdarzeń wokół mediów publicznych od objęcia władzy przez rząd Donalda Tuska. 20 grudnia minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił zmianę zarządów i rad nadzorczych spółek medialnych. Tuż po świętach zaś, gdy prezydent zapowiedział weto wobec planu przeznaczenia na przejęte media 3 mld zł, Sienkiewicz postawił TVP, Polskie Radio i PAP w stan likwidacji. By sprawa się uprawomocniła, sąd powinien wpisać likwidatorów do Krajowego Rejestru Sądowego. Zrobił to tylko w odniesieniu do PAP, a także regionalnych spółek Polskiego Radia. W przypadku TVP i ogólnopolskiego radia odmówił (podlegają osobnej ustawie), więc ministerstwo kultury odwołało się do sądu okręgowego. Jeśli ten zatwierdzi negatywny werdykt sądu rejestrowego, do TVP i Polskiego Radia mogą wrócić władze sprzed 20 grudnia.

Sprawę jeszcze bardziej komplikuje fakt, że cały czas działa i podejmuje decyzje Rada Mediów Narodowych, w kompetencji której na mocy wciąż obowiązującej ustawy jest powoływanie władz mediów publicznych. RMN jeszcze w grudniu na prezesa TVP powołała Michała Adamczyka, a w lutym utworzyła nową radę nadzorczą Polskiego Radia. Decyzje RMN również czekają na zatwierdzenie w sądzie rejestrowym.

Czy jest jakiś plan wyjścia z tej sytuacji? Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz rzadko zabiera głos. Wypowiedział się jedynie podczas rozpatrywania wniosku o wotum nieufności, a potem w wywiadzie dla „Newsweeka” zasugerował, że dopóki prezydentem jest Andrzej Duda, nowej ustawy medialnej nie będzie, bo i tak by ją zawetował. Jeśli rzeczywiście będzie realizowany taki scenariusz, spółki medialne w stanie likwidacji działać będą jeszcze półtora roku. Pracowałyby zatem w sytuacji związanego z tym niedofinansowania – dziś wielu zewnętrznych producentów i twórców programów oraz seriali dla TVP nie otrzymuje pieniędzy.

Niektórych polityków i ekspertów zaczyna dziwić brak woli ze strony rządu do podjęcia choćby próby negocjacji z Dudą, mimo że ten daje sygnały, iż byłby gotów na kompromis. Ciekawa jest postawa prezydenckich ministrów, którzy biorą udział w programach TVP, choć bardzo nie podoba się to w PiS. Jak przyznaje Joanna Lichocka, posłanka tej partii i członkini RMN, zdziwił ją widok prezydenckiej prawniczki Małgorzaty Paprockiej w jednym z programów telewizji publicznej. – To niepotrzebna autoryzacja siłowego, nielegalnego przejęcia TVP przez uzurpatorów – ocenia.

W jeszcze dziwniejszej sytuacji jest PAP, którego likwidator i p.o. prezesa Marek Błoński został zatwierdzony przez sąd. Do rozwiązania sytuacji prawnej agencji potrzebne byłoby tylko uchylenie ustawy o Radzie Mediów Narodowych i określenie, że agencja działa na podstawie wciąż obowiązującej ustawy o PAP. – Staramy się organizować pracę agencji w ramach obecnej formuły prawnej – mówi Błoński.

Jednak od zajmujących się mediami przedstawicieli rządzącej koalicji można usłyszeć, że w resorcie kultury jest plan działania. – Chodzi o podzielenie regulacji prawnych wokół mediów na części i podsyłanie prezydentowi kolejnych ustaw, by sprawdzać jego gotowość do kompromisu – mówi przedstawiciel koalicji.

Jeszcze w pierwszym półroczu zgłoszony zostałby projekt ustawy o finansowaniu mediów i likwidacji abonamentu rtv – TVP i Polskie Radio miałyby finansowanie albo budżetowe, albo z tzw. opłaty audiowizualnej, choć większe szanse ma to pierwsze rozwiązanie.

W następnej kolejności, do końca roku, zgłoszony byłby projekt wyboru nowej KRRiT i likwidacji RMN. – Liczymy, że prezydent przed zakończeniem urzędowania będzie chciał powołać swoich przedstawicieli w KRRiT, inaczej zrobi to jego następca – tłumaczy strategię polityk koalicji. W ostatniej kolejności, już w przyszłym roku, zgłoszona byłaby ustawa regulująca na nowo status TVP i Polskiego Radia, de facto tworząca te spółki od nowa.

Scenariusz ten pokrzyżować może jednak sąd, przywracając PiS-owską ekipę w PR i TVP. To byłby dla nowej władzy szok, ale nikt tam nie wierzy w niekorzystny werdykt. Planu B nikt nie stworzył.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Z wykształcenia biolog, ale od blisko 30 lat dziennikarz polityczny. Zaczynał pracę zawodową w Biurze Prasowym Rządu URM w czasach rządu Hanny Suchockiej, potem był dziennikarzem politycznym „Życia Warszawy”, pracował w dokumentującym historię najnowszą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 11/2024

W druku ukazał się pod tytułem: Telewizja niepewności