Reklama

Telewizja Czechosłowacka przedstawia

Telewizja Czechosłowacka przedstawia

11.02.2019
Czyta się kilka minut
MATERIAŁY PRASOWE
J

Jeśli w dzieciństwie chodzi o bezbolesne przejście ze sfery marzeń do smutniejszych realiów świata, dla dzieci wychowywanych w latach 80. niewielu było lepszych przewodników niż Václav Vorlíček – reżyser filmów dla najmłodszych, który kilka dni temu, w wieku 88 lat, zmarł w praskim szpitalu.

Jego najbardziej znanym dziełem był 13-odcinkowy serial o księżniczce Arabeli, którego akcja w połowie rozgrywa się w świecie baśni, w połowie zaś w szarej (choć wtedy dla polskich dzieci wciąż przecież innej, ciekawej) Czechosłowacji ery Gustáva Husáka. W scenariuszu (napisanym wspólnie z Milošem Macourkiem) znalazł miejsce na magiczny pierścień czarodzieja Rumburaka, ale też na czarny humor, ironię, a nawet krótkie przypowieści o cierpieniu i śmierci.

Kiedy lektor czytał: „Telewizja Czechosłowacka przedstawia serial...” – lądowaliśmy na pół godziny w innym świecie. Niby bardziej kolorowym niż nasz, ale też niepozbawionym paradoksów. Może dlatego łatwiej było po emisji wyjść na podwórko; pomyśleć, że tak jak dzieci i rodzina Majerów z „Arabeli” mamy jeszcze czas, aby odwrócić bieg wszystkich złych zdarzeń – nawet jeśli w tym prawdziwym świecie poważna twarz generała Jaruzelskiego przypominała, że żadnych magicznych pierścieni nie ma. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]