Szczepionki coraz bliżej

Przełom w nauce czasem zależy od przypadku.

30.11.2020

Czyta się kilka minut

Tak było, gdy na szalce z bakteriami Alexander Fleming odkrył pleśń, która zabiła część kolonii, produkując penicylinę. Przypadek spowodował również, że szczepionka Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca wykazała 90 proc. skuteczności. Według doniesień prasowych, wśród ochotników, którzy otrzymali dwie pełne dawki szczepionki na SARS-CoV-2, skuteczność wynosiła 70 proc. Jednak wzrosła znacząco, gdy podano tylko połowę pierwszej dawki. Jak przyznała firma, zabieg ten był niezamierzony. Nie spodobało się to części naukowców, którzy wątpią w wiarygodność wyników.

W fazie badań klinicznych wciąż jest ponad 50 preparatów, ale na czoło wysunęły się trzy. Obiecujące dane prezentowały również firmy Moderna (deklarowane 94,5 proc. skuteczności) i Pfizer (95 proc.). Ta ostatnia chwali się wysoką skutecznością u osób powyżej 65. roku życia, czyli w grupie najbardziej narażonych. Wszystkie szczepionki ponadto są bezpieczne – nie zaobserwowano żadnych poważnych powikłań.

Przed przesadnym optymizmem powstrzymuje fakt, że wyniki oparte są na badaniach wąskich grup pacjentów i nie wszystkie jeszcze zostały opublikowane w recenzowanych czasopismach naukowych – głównym źródłem informacji są nadal komunikaty prasowe firm.


Marek Rabij: Mimo doniesień o powstaniu skutecznej szczepionki na COVID-19 wciąż pojawia się wiele pytań. Również takie, czy przy okazji walki z pandemią uda się uzdrowić relacje coraz słabszych państw z coraz silniejszymi producentami leków.

 

Zdumienie wzbudziły też niezwykle wymagające warunki przechowywania szczepionki Pfizera: w temperaturze -70 stopni Celsjusza. Jednak firma uspokaja, że w punktach szczepień preparat można trzymać w zwyczajnej lodówce do pięciu, a w specjalnym pudle obłożonym suchym lodem nawet do 15 dni.

Choć żaden z preparatów nie został jeszcze dopuszczony do użytku, a w społeczeństwach widoczny jest sceptycyzm, Komisja Europejska, USA oraz kilka innych krajów zamówiły już setki milionów dawek różnych preparatów. Tempo prac nad szczepionkami jest wyjątkowo szybkie, jednak kryteria bezpieczeństwa nie uległy zmianie. Europejska Agencja Leków w komunikacie przypomina, że konieczna jest minimum sześciotygodniowa obserwacja badanych i co najmniej 50 proc. skuteczności. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Lekarz, popularyzator wiedzy o medycynie i jej historii. Współpracuje z „Tygodnikiem” od 2018 r. Kontakt z autorem na twitterze: twitter.com/KabalaBartek  więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 49/2020