Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

20.02.2017
Czyta się kilka minut
„Żaden naród nie jest przestępcą ani też żadna religia nie jest terrorystyczna” – napisał papież do liderów ruchów ludowych zgromadzonych w Kalifornii.
D

Do 600 działaczy ruchów ludowych dyskutujących na Zachodnim Wybrzeżu USA o migracjach i rasizmie Franciszek skierował słowa, które łatwo uznać za polemikę z polityką administracji Donalda Trumpa. Papież wskazuje, że kryzys ekologiczny jest rzeczywistością (inaczej, niż mówi Trump) oraz że żaden naród nie jest przestępczy i żadna religia nie jest terrorystyczna (decyzje nowej administracji wydają się wynikać z przeciwnych założeń). Tyle że Franciszkowi chodzi o coś znacznie więcej.
Mówiąc, że kryzys to szansa i zagrożenie, przypomina on pytanie: „A kto jest moim bliźnim?”. Zadawszy je Jezusowi, uczony w Piśmie usłyszał w odpowiedzi przypowieść o Samarytaninie. Papież widzi podobieństwa. Zglobalizowane społeczeństwo jak kapłan i lewita odwraca głowę w poczuciu niewinności. Jeśli patrzy, to nie dotykając, nie konfrontując się ze strukturami, które powodują wykluczenie.
Franciszek sugeruje, że pytający właściwie chce się dowiedzieć, kto jego bliźnim… nie jest. Wiedząc to, łatwiej na niebliźniego zrzucamy odpowiedzialność za nasze lęki, niepewność, poczucie ekonomicznej degradacji. Odpowiedź Jezusa jest zupełnie inna: „Nie klasyfikuj ludzi, by zobaczyć, kto jest twoim bliźnim, a kto nie. Jeśli masz w sercu współczucie, możesz zostać bliźnim każdego, kogo spotkasz w potrzebie”. Możesz się okazać bliźnim. To, że on jest twoim bliźnim, nie ulega wątpliwości. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolożka, publicystka i blogerka („Żydzi i czarownice”). Zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną. Studiowała na Papieskim Wydziale Teologicznym w...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

można wspomnieć jeszcze więcej religii jawnie morderczych/terrorystycznych które znamy z kart historii. Skoro były to przypuszczam, że istnieją po dziś dzień ich odpowiedniki. Reasumując papież mija się z prawdą jeśli chodzi o religie, jeśli chodzi o narody to trudniejsza sprawa, ale są narody które czasowo wpadają w swoisty amok zbrodni (Hitler wygrał demokratyczne wybory, a i niemal do końca miał najprawdopodobniej większościowe poparcie społeczne).
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]