Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

20.02.2017
Czyta się kilka minut
„Żaden naród nie jest przestępcą ani też żadna religia nie jest terrorystyczna” – napisał papież do liderów ruchów ludowych zgromadzonych w Kalifornii.
D

Do 600 działaczy ruchów ludowych dyskutujących na Zachodnim Wybrzeżu USA o migracjach i rasizmie Franciszek skierował słowa, które łatwo uznać za polemikę z polityką administracji Donalda Trumpa. Papież wskazuje, że kryzys ekologiczny jest rzeczywistością (inaczej, niż mówi Trump) oraz że żaden naród nie jest przestępczy i żadna religia nie jest terrorystyczna (decyzje nowej administracji wydają się wynikać z przeciwnych założeń). Tyle że Franciszkowi chodzi o coś znacznie więcej.
Mówiąc, że kryzys to szansa i zagrożenie, przypomina on pytanie: „A kto jest moim bliźnim?”. Zadawszy je Jezusowi, uczony w Piśmie usłyszał w odpowiedzi przypowieść o Samarytaninie. Papież widzi podobieństwa. Zglobalizowane społeczeństwo jak kapłan i lewita odwraca głowę w poczuciu niewinności. Jeśli patrzy, to nie dotykając, nie konfrontując się ze strukturami, które powodują wykluczenie.
Franciszek sugeruje, że pytający właściwie chce się dowiedzieć, kto jego bliźnim… nie jest. Wiedząc to, łatwiej na niebliźniego zrzucamy odpowiedzialność za nasze lęki, niepewność, poczucie ekonomicznej degradacji. Odpowiedź Jezusa jest zupełnie inna: „Nie klasyfikuj ludzi, by zobaczyć, kto jest twoim bliźnim, a kto nie. Jeśli masz w sercu współczucie, możesz zostać bliźnim każdego, kogo spotkasz w potrzebie”. Możesz się okazać bliźnim. To, że on jest twoim bliźnim, nie ulega wątpliwości. ©

Autor artykułu

Teolożka i publicystka a od listopada 2020 r. felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną. Studiowała na Papieskim...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]