Reklama

Ładowanie...

Raport o końcu świata

11.01.2016
Czyta się kilka minut
„Ziarno i krew”, owoc podróży Dariusza Rosiaka po Bliskim Wschodzie, to zarówno świetny reportaż, jak też fascynujący podręcznik tej historii chrześcijaństwa, która za chwilę może się skończyć.
P

Pomimo cierpienia, które znosicie, nie wyjeżdżajcie! Bądźcie cierpliwi! Zostańcie tutaj – dla Kościoła, dla swojej ojczyzny oraz jej przyszłości!”. To fragment listu otwartego, który jesienią 2015 r. skierował do wiernych w Syrii Grzegorz III, patriarcha Kościoła melchickiego. Zaapelował w nim też do Europejczyków, by nie zachęcali syryjskich chrześcijan do emigracji.

Trudno się dziwić temu apelowi. Trwający właśnie eksodus chrześcijan z Bliskiego Wschodu – największy w historii tej religii – może sprawić, że za kilkanaście lat zabraknie tu wyznawców Chrystusa. Ich udział w populacji spadł w ciągu ostatniego stulecia z 14 do zaledwie 4 proc. Ale po amerykańskiej interwencji w Iraku, rozpoczęciu wojny domowej w Syrii i powstaniu tzw. Państwa Islamskiego (IS) sytuacja uległa dramatycznemu pogorszeniu.

Świadectwo...

Niby to wszystko wiemy. Także nad...

4085

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]