Ładowanie...
Rak budzi się, gdy śpisz
Rak budzi się, gdy śpisz
Cechą nowotworów litych, która powoduje, że często są one trudne do wyleczenia, jest zdolność tworzenia przerzutów. W ogólnym zarysie wygląda to tak: pojedyncze komórki, np. raka piersi, odrywają się od piętrzącej się masy nowotworowej i wraz z krwią lub limfą wędrują w bardziej lub mniej odległe miejsca. Tam, gdzie osiądą, namnażają się i tworzą przerzut. Jednak mechanizmy molekularne kontrolujące powstawanie przerzutów nie są do końca poznane.
Jednym z czynników okazuje się rytm dobowy. Opublikowane w „Nature” badanie dowodzi, że komórki nowotworowe znacznie chętniej przerzutują w trakcie snu. Zespół szwajcarskich naukowców pobierał próbki krwi pacjentkom chorym na raka piersi, by ocenić w nich liczbę tzw. krążących komórek nowotworowych (CTC). Okazało się, że liczba CTC była najczęściej najwyższa w próbce pobranej o 4 nad ranem.
Podobne wyniki uzyskano, badając myszy z wszczepionym rakiem piersi (myszy aktywne są głównie w nocy, więc szczyt produkcji CTC przypadał za dnia). Co więcej, po wszczepieniu CTC powstałych w ciągu nocy i w ciągu dnia do innego organizmu myszy te pierwsze komórki wykazywały się większą skłonnością tworzenia przerzutów. Rzecz jasna, wnioskiem płynącym z tej pracy nie jest konieczność ograniczenia snu u pacjentów. Dokładne zrozumienie zawiłości mechanizmów tworzenia przerzutów da szansę na skuteczniejsze leczenie. ©
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]