Reklama

Ładowanie...

Przebudzenie. Felieton Wojciecha Bonowicza

28.03.2022
Czyta się kilka minut
Śnimy wojnę, budzimy się do wojny. Losy wojny ważą się w milionach głów. „Świat nigdy nie będzie taki jak przedtem”, powtarzamy za bohaterami wiersza Żadana.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
GRAŻYNA MAKARA
Ż

Żonie przyśniło się, że ukrywaliśmy w jakiejś chacie prezydenta Zełenskiego. Znajomej śnił się las pełen uciekających ludzi, którzy znikali, kiedy usiłowała do nich podejść. Wielu ludziom śnią się gruzy, spod których muszą się wydobywać lub które przeszukują w nadziei odnalezienia swoich rzeczy.

Poetka Mirka Szychowiak opisała na Facebooku sen, w którym znalazła się w nieznanej wsi, gdzie wszyscy mieli własne schrony i gdzie pełno było „przysypanych dołów, ziemianek”. Otyły mężczyzna odgarniał ziemię, a ludzie wyciągali i rozdawali poukrywane w nich warzywa. „Gdzieś dalej wybuchy, ale jakaś stara kobieta machnęła ręką, nie uciekała, nie chowała się i ludzie nie schodzili do schronów. Nagle bardzo nisko przeleciały dwa samoloty, jaskrawe, czerwone, i na łąkę, gdzie pasły się krowy – spadły bomby – straszny ryk, krowy w kawałkach »fruwały«. Pamiętam moje przerażenie, krzyczałam...

4256

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]