Reklama

Proszę i dziękuję

Proszę i dziękuję

30.06.2009
Czyta się kilka minut
Telewizja w czasach głębokiego PRL bardzo lubiła pokazywać migawki z klęsk żywiołowych, jakich doznawał wraży imperializm USA. Tyle że migawki te tak naprawdę były zawsze relacją o ludziach radzących sobie ze skutkami żywiołów: ludzi w akcjach ratunkowych albo w trakcie usuwania skutków klęski. Zwyczajnie ludziach czynnych, i to czynnych zespołowo, nie osamotnionych. Ta prawda obrazu silniejsza była od złośliwych intencji propagandzistów.
D

Dziś po raz któryś z rzędu mamy niestety naszą własną klęskę żywiołową jako wiodący temat serwisów informacyjnych. Reporter tkwiący w środku zagrożonej miejscowości podsuwa mikrofon mieszkańcom. Tylko że pyta o to, co i tak wiemy: że się boją. Albo że już ponieśli straty, a niebezpieczeństwo nie minęło, bo ulewy grożą dalej. Mosty zerwane, droga nieprzejezdna we wszystkich kierunkach. Więc dziennikarz chce koniecznie kropki nad i: nie ostrzeżono was? Nikt wam nie pomógł? Tak jakby oberwanie chmury było przewidywalne, tak jakby żywioł podlegał odgórnej strategii polityków. Najlepiej zaś zaraz potem zaprosić do studia polityków z przeciwstawnych ugrupowań. Niech się oskarżają, niech mnożą rady, które wszystkiemu by zapobiegły, gdyby to tylko oni rządzili. Niech się wyżywają w pustych słowach, dzięki którym rośnie ich wyrazistość, a dziennikarz ma napięcie, którego potrzebuje....

2914

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]