Reklama

Ładowanie...

Polska armia duża i groźna

Polska armia duża i groźna

01.11.2021
Czyta się kilka minut
A

AGRESYWNA POLITYKA Rosji i sterowana przez Białoruś fala migrantów to oficjalne powody prac nad nową ustawą o obronie ojczyzny. Jarosław Kaczyński chce „radykalnego wzmocnienia sił zbrojnych”, ponieważ jesteśmy przedmurzem NATO i mamy obowiązek zapobiec próbom destabilizacji Europy. Dlatego potrzebujemy podwojenia liczby żołnierzy i odejścia od filozofii, wedle której armia ma być kompaktowa, ale dobrze wyszkolona i szybka w działaniu. Teraz będzie i duża, i groźna. Przynajmniej na tyle, by ewentualny agresor wiedział, że jeśli nawet nas pokona, to zapłaci wysoką cenę. Ma to działać odstraszająco, a przynajmniej pozwolić Polsce bronić się dłużej niż kilka dni, w nadziei na przybycie wojsk naszych sojuszników z NATO.

Pieniądze mają pochodzić z budżetu oraz obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wciąż jednak nie wiadomo, jak będzie wyglądać w szczegółach reforma. Dotychczasowe doświadczenia rodzą sceptycyzm. Zwłaszcza po tym, jak Antoni Macierewicz zdemolował dowództwo armii i kontrwywiad.

Dziś wygląda na to, że rząd planuje oprzeć system – w części – na poborze, nie będzie on jednak obowiązkowy, ale dobrowolny. Ci zaś, którzy zdecydują się pozostać w armii dłużej, będą mieli szansę stać się zawodowymi żołnierzami. Mają na początek zarabiać ok. 4400 zł brutto, co nie wydaje się atrakcyjnym magnesem. Specjalną ofertę otrzymają za to studenci. Na wzór amerykański będą mogli liczyć na opłacenie nauki przez MON w zamian za „odpracowanie długu” podczas 5-letniej służby wojskowej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Jako reporter rozpoczynał pracę w dzienniku toruńskim „Nowości”, pracował następnie w „Czasie Krakowskim”, „Super Expressie”, czasopiśmie „Newsweek Polska”, telewizji TVN. W lutym 2012...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]