Reklama

Ładowanie...

Pokolenie Polski Jutra

Pokolenie Polski Jutra

30.04.2017
Czyta się kilka minut
W sobotę policja udaremniła próbę blokady marszu ONR w Warszawie.
Marsz ONR w 83. rocznicę powstania organizacji. Warszawa, 29 kwietnia 2017 r. / fot. East News
Marsz ONR w 83. rocznicę powstania organizacji. Warszawa, 29 kwietnia 2017 r. / fot. East News
T

Tuż przed siedemnastą siedli na jezdni skrzyżowania Świętokrzyskiej i Nowego Światu. Złapali się pod ramiona, w dłoniach trzymali białe róże i transparent „Tu jest granica przyzwoitości”. Ktoś przez megafon krzyczał: „No pasaran!”. I „Chodźcie do nas, siadajcie na jezdni, razem ich powstrzymamy”. Przechodnie na Trakcie Królewskim, zagraniczni turyści, szli dalej. Obok protestujących Obywateli RP zebrało się może kilkadziesiąt osób.

Policja pojawiła się od razu. Kordonem otoczyli siedzących. Nawoływali do rozejścia się.

Policja powstrzymuje kontrmanifestację przeciw marszowi ONR. Warszawa, 29 kwietnia 2017 r. / fot. East News
Policja powstrzymuje kontrmanifestację przeciw marszowi ONR. Warszawa, 29 kwietnia 2017 r. / fot. East News

Trzeba było zrobić miejsce. Niedługo miał tędy przemaszerować legalny, zgłoszony miastu, pochód ONR-u świętującego 83. rocznicę założenia organizacji. Ruszył o 17.00 z Ronda Dmowskiego, ale obchody zaczęły się wcześniej, na zamkniętej konferencji poświęconej Obozowi.


CZYTAJ TAKŻE: Nowy Świat maszeruje: jak powstrzymać tych, którzy nienawistnym skrótem tłumaczą innym świat?


 

Na skrzyżowaniu, gdzie odbywał się sit-in, policji przybywało. W pewnym momencie do funkcjonariuszy podeszła starsza kobieta, ubrana w czerwony płaszcz. Prosiła, żeby zostawili manifestujących w spokoju. Bez skutku. Policjanci zaczęli siłą wynosić po kolei tych, którzy siedzieli na ulicy. Za ręce, za nogi, jedną osobę po drugiej.

Na chodniku, pod butami policjantów, leżały połamane, białe róże.

Policja powstrzymuje kontrmanifestację przeciw marszowi ONR. Warszawa, 29 kwietnia 2017 r. / fot. Hubert Mathis / REPORTER
Policja powstrzymuje kontrmanifestację przeciw marszowi ONR. Warszawa, 29 kwietnia 2017 r. / fot. Hubert Mathis / REPORTER

Grupa topniała. W pewnym momencie podzieliła się na dwie części. Jedna to odprowadzani pod wóz policyjny zaparkowany przy Warszawskim Szpitalu dla Dzieci, druga – ci, którzy nie zostali siłą ściągnięci z ulicy. Najpierw ustawili się w szpaler w poprzek Nowego Światu. Dołączyła do nich część przechodniów. Policjanci przesuwali protestujących w głąb ulicy, co jakiś czas napierając na tłum, nawet na tych, którzy tylko stali na chodniku.


CZYTAJ TAKŻE: "Macie żyć tak, jak my żyjemy" - rozmowa Magdaleny Kicińskiej z Wszechpolakiem


 

„To może kwiaty mamy im jeszcze sypać, jak będą szli?” „Kogo bronicie?” – pytali policjantów. „Nie wstyd wam ochraniać faszystów?”.

Marsz ONR w 83. rocznicę powstania tej organizacji. Warszawa, 29 kwietnia 2017 r.  fot. East News
Marsz ONR w 83. rocznicę powstania tej organizacji. Warszawa, 29 kwietnia 2017 r. fot. East News

Narodowców zablokować się nie udało. Niewiele przed osiemnastą przeszli obok dociśniętej do ściany budynków Uniwersytetu Warszawskiego przez kordon policji grupki protestujących. Wielka flaga falangi i krzyż na czele, dalej kilkaset osób, głównie młodych mężczyzn, z zielonymi, oenerowskimi flagami i biało-czerwonymi w dłoniach. Wygrażali pięściami, wołali: „Raz sierpem, raz młotem…”. „Warszawa wolna od faszyzmu”, krzyczeli do nich kontrmanifestanci. Oddzieleni od jezdni przez szeregi policji stali tam, gdzie kończy się Nowy Świat.


CZYTAJ TAKŻE: Piotr Sikora: "Nacjonalizm chrześcijański" to sprzeczność


 

Pochód narodowców szedł dalej, minął Uniwersytet Warszawski. W listopadzie 1936 roku ta sama organizacja go blokowała, domagając się getta ławkowego dla żydowskich studentów, w październiku ubiegłego tuż przed jego bramą rozstawiła namiot i namawiała do wstąpienia w swe szeregi.


CZYTAJ TAKŻE: Ks. Adam Boniecki komentuje list Episkopatu przeciw nacjonalizmowi

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]