Reklama

Odszedł obrońca bałtyckiej przyrody

Odszedł obrońca bałtyckiej przyrody

15.02.2016
Czyta się kilka minut
W nocy z 12 na 13 lutego zmarł prof. Krzysztof E. Skóra, wybitny oceanograf i ekolog. Miał 65 lat.
Prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. / Fot. Hubert Bierngarski/KFP
B

Był założycielem Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i dwóch innych tamtejszych placówek: odwiedzanego przez setki tysięcy turystów rocznie Fokarium i Domu Morświna. Ten ostatni w przyszłości miał przerodzić się w morświnarium.

Prof. Skóra całe życie poświęcił na badanie i ochronę bałtyckich ssaków. W ostatnich latach swojego życia usilnie zabiegał o objęcie krajowym programem ochronnym morświnów.

„Pokazał, że to morze to coś więcej niż tylko śledzie, prom do Szwecji i zadeptane plaże” - napisał na Facebooku dziennikarz i przyrodnik Adam Wajrak. Profesor do działania inspirował rzesze młodych przyrodników, wychował też pokolenie swoich następców.

Był członkiem Polskiej Akademia Nauk, Komitetu Badań Morza i Państwowej Rady Ochrony Przyrody. W 2008 roku otrzymał Szwedzką Nagrodę Bałtyku za znaczny wkład w ochronę tego morza. W większość działań ochronnych angażował się osobiście. Najlepiej świadczy o tym fakt, że numer telefonu, pod którym Stacja Morska przyjmowała zgłoszenia o potrzebujących pomocy fokach o morświnach, był jego komórką.


CZYTAJ TAKŻE:

Adam Robiński o morświnach: Wiedza o tym, że w naszym morzu żyją walenie, jest znikoma. Jeśli nie zrobimy czegoś dla ochrony morświnów, wkrótce stanie się też nieaktualna.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, wychowanek „Życia Warszawy”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor krajoznawczego zbioru esejów „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” (Wyd. Czarne 2017), za który...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]