Reklama

Odszedł obrońca bałtyckiej przyrody

Odszedł obrońca bałtyckiej przyrody

15.02.2016
Czyta się kilka minut
W nocy z 12 na 13 lutego zmarł prof. Krzysztof E. Skóra, wybitny oceanograf i ekolog. Miał 65 lat.
Prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. / Fot. Hubert Bierngarski/KFP
B

Był założycielem Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i dwóch innych tamtejszych placówek: odwiedzanego przez setki tysięcy turystów rocznie Fokarium i Domu Morświna. Ten ostatni w przyszłości miał przerodzić się w morświnarium.

Prof. Skóra całe życie poświęcił na badanie i ochronę bałtyckich ssaków. W ostatnich latach swojego życia usilnie zabiegał o objęcie krajowym programem ochronnym morświnów.

„Pokazał, że to morze to coś więcej niż tylko śledzie, prom do Szwecji i zadeptane plaże” - napisał na Facebooku dziennikarz i przyrodnik Adam Wajrak. Profesor do działania inspirował rzesze młodych przyrodników, wychował też pokolenie swoich następców.

Był członkiem Polskiej Akademia Nauk, Komitetu Badań Morza i Państwowej Rady Ochrony Przyrody. W 2008 roku otrzymał Szwedzką Nagrodę Bałtyku za znaczny wkład w ochronę tego morza. W większość działań ochronnych angażował się osobiście. Najlepiej świadczy o tym fakt, że numer telefonu, pod którym Stacja Morska przyjmowała zgłoszenia o potrzebujących pomocy fokach o morświnach, był jego komórką.


CZYTAJ TAKŻE:

Adam Robiński o morświnach: Wiedza o tym, że w naszym morzu żyją walenie, jest znikoma. Jeśli nie zrobimy czegoś dla ochrony morświnów, wkrótce stanie się też nieaktualna.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, wychowanek „Życia Warszawy”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor krajoznawczego zbioru esejów „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” (Wyd. Czarne 2017), za który...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]