Reklama

Nic nowego w pamięci

Nic nowego w pamięci

13.03.2018
Czyta się kilka minut
Hipokamp, struktura mózgu zaangażowana m.in. w pamięć i uczenie się, u dorosłych przestaje tworzyć neurony – donoszą Shawn Sorrells i współpracownicy na łamach „Nature”.
EAST NEWS
J

Już po pierwszym roku życia tempo powstawania nowych neuronów drastycznie spada. To zła wiadomość m.in. dla osób cierpiących np. na chorobę Alzheimera, ponieważ wzmożona neurogeneza mogłaby kompensować ubytek neuronów związany z postępem choroby.

Od około dwóch dekad uważano, że neurogeneza w hipokampie trwa przez całe życie, choć jej tempo zależy od wieku i stopnia aktywności fizycznej. Sorrells i współpracownicy przebadali próbki, które pobrano od pacjentów cierpiących na padaczkę. Niektórzy twierdzą, że wynik nie jest rozstrzygający, ponieważ mogły na niego wpłynąć niebrane pod uwagę okoliczności – np. to, że dorośli pacjenci mogli cierpieć na depresję albo być przykuci do łóżek. ©(P)

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]