Reklama

Śmierć mułły Omara to zła wiadomość

Śmierć mułły Omara to zła wiadomość

29.07.2015
Czyta się kilka minut
Wieść o śmierci przywódcy afgańskich talibów mułły Omara to zły sygnał dla regionu Środkowego Wschodu. Dla Afganistanu może zaś oznaczać powtórkę z czarnych kart jego historii.
Mułła Omar
Przywódca talibów mułła Omar / fot. East News
M

Mohammed Omar, wioskowy kaznodzieja, w połowie lat 90. poprowadził ludowe powstanie przeciw afgańskim watażkom – weteranom wojny ze Związkiem Sowieckim, którzy po wyparciu Sowietów zaczęli wojnę domową i dopuszczali się w niej licznych zbrodni. Stąd dla wielu Afgańczyków był i jest bohaterem. Dla świata zaś Omar to symbol opresyjnego islamskiego reżimu talibów, który sprzymierzył się z Al-Kaidą, tą „międzynarodówką terrorystyczną”, i udzielał jej wsparcia przed zamachami na USA z 11 września 2001 r.

Wiele razy już mówiono, że zginął w potyczce, że zabiła go bomba, został skrytobójczo zamordowany lub wykończyła go zaraza. Tym razem jednak informacje o jego śmierci po raz pierwszy podał rząd w Kabulu: podobno Omar nie żyje już od dwóch lat, miał umrzeć w szpitalu w Pakistanie. Tymczasem jeszcze w lipcu, z okazji kończącego Ramadan święta Id al-Fitr, Omar miał wydać odezwę, w...

7070

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie ma czegoś takiego jak "ten taliban". Mylnie od 2001 roku stosowane jest w języku polskim na określenie - no właśnie czego? - raz Al-kaidy, a raz jakiejś organizacji bliżej nienazwanej - i nieistniejącej. Słowo to oznacza w języku angielskim "talibów" albo - w funkcji przymiotnika - "talibski"!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]