Reklama

Ładowanie...

Lody, prawo i kupa śmiechu: co bawi naukowców

Lody, prawo i kupa śmiechu: co bawi naukowców

19.09.2022
Czyta się kilka minut
Nagrody Ig Nobla, przyznawane za odkrycia naukowe, „które najpierw rozśmieszają, a potem zastanawiają”, rozdano po raz 32. Zgodnie z tradycją wręczali je prawdziwi nobliści.
PIXABAY
C

Co bawi naukowców? Czasem to samo, co dzieci. Ig Nobla z biologii przyznano za badania nad zatwardzeniem u skorpionów, a z historii sztuki – za opis przedstawień lewatywy na tradycyjnej ceramice Majów. No bo wiecie, kupa – ha ha!

Innym razem jest to po prostu solidna nauka, tylko mniej spektakularna niż nowy teleskop kosmiczny: ot, badania nad ludzkimi technikami manipulowania palcami gałką podczas otwierania drzwi – co pewnie szybko znajdzie zastosowanie w robotyce. Albo analiza, co właściwie jest dla mózgu najtrudniejsze w dokumentach prawnych: okazało się, że długie wtrącenia w środku zdania, które nadwyrężają naszą pamięć roboczą.

Jest też akcent polski. Grupa badaczy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dostała Ig Nobla z medycyny za wykazanie, że zwykłe lody są skuteczną metodą łagodzenia bolesnych skutków chemioterapii – zapobiegają zapaleniu śluzówki w ustach, jeszcze skuteczniej i przyjemniej od płatków lodu stosowanych czasem przez lekarzy. Działają zarówno wodne (sorbety), jak i mleczne. Tutaj już kompletnie nie rozumiem, co w tym „śmiesznego”. Nobla im dać! ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]