Reklama

Lekcja Pascala

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Według Eugenio Scalfariego, zaprzyjaźnionego z Franciszkiem redaktora seniora włoskiej „La Repubblica”, papież zainteresował się sprawą ewentualnej beatyfikacji Blaise’a Pascala. Czy to możliwe?
Blaise Pascal, kopia obrazu François II Quesnela, wykonanego dla Gérarda Edelincka w 1691 r. DOMENA PUBLICZNA
P

Podobno gdy leżał w malignie będącej efektem potrącenia przez powóz, przebudził się w środku burzliwej nocy, by zapisać kilka słów, które zmieniły jego życie. Nikt nie wie, czy był powóz, czy koń, czy była utrata przytomności. Wiemy, że zostawił zapis, będący świadectwem nawrócenia. Ponoć by go nie zgubić, nosił go zaszyty w płaszczu. Nikt nie wie, co stało się z płaszczem.

Podobno gdy nie mógł przyjmować komunii, zaczął żyć wśród biedaków i umarł, leżąc obok ubogiego. Prawda jest taka, że od wczesnych lat nie przyjmował żadnych stałych pokarmów, a zmarł w relatywnym bogactwie, zaś legendarny ubogi do niego nie dotarł.

Podobno rozmawiał z jednym z największych umysłów tego czasu (Kartezjusz) i się nie polubili. Być może, choć wystarczy nam, że czytając ich pisma, nietrudno domniemywać poróżnienie – nawet jeśli się nie spotkali. Jeden patrzył na świat oczyma rozumu,...

14199

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]