Reklama

Lekcja Pascala

Lekcja Pascala

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Według Eugenio Scalfariego, zaprzyjaźnionego z Franciszkiem redaktora seniora włoskiej „La Repubblica”, papież zainteresował się sprawą ewentualnej beatyfikacji Blaise’a Pascala. Czy to możliwe?
Blaise Pascal, kopia obrazu François II Quesnela, wykonanego dla Gérarda Edelincka w 1691 r. DOMENA PUBLICZNA
P

Podobno gdy leżał w malignie będącej efektem potrącenia przez powóz, przebudził się w środku burzliwej nocy, by zapisać kilka słów, które zmieniły jego życie. Nikt nie wie, czy był powóz, czy koń, czy była utrata przytomności. Wiemy, że zostawił zapis, będący świadectwem nawrócenia. Ponoć by go nie zgubić, nosił go zaszyty w płaszczu. Nikt nie wie, co stało się z płaszczem.

Podobno gdy nie mógł przyjmować komunii, zaczął żyć wśród biedaków i umarł, leżąc obok ubogiego. Prawda jest taka, że od wczesnych lat nie przyjmował żadnych stałych pokarmów, a zmarł w relatywnym bogactwie, zaś legendarny ubogi do niego nie dotarł.

Podobno rozmawiał z jednym z największych umysłów tego czasu (Kartezjusz) i się nie polubili. Być może, choć wystarczy nam, że czytając ich pisma, nietrudno domniemywać poróżnienie – nawet jeśli się nie spotkali. Jeden patrzył na świat oczyma rozumu,...

14199

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Piękny tekst.

dotyczy jednego z największych geniuszy w historii ludzkości.Pascal zrozumiał że życie bez Boga lub wbrew Jemu to dla człowieka katastrofą pod każdym względem. "W każdym człowieku jest przepaść, którą można wypełnić jedynie Bogiem" powiada genialny matematyk, fizyk, filozof, konstruktor. Ostatnimi świadomymi słowy na tym świecie było "Niech Bóg nigdy mnie nie opuści".W dzisiejszych czasach gdy życie wbrew Bożym Przykazaniom, należy do standardów tzw. celebrytów, to prawdziwie dobry przykład na ludzkie spełnienie życia.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]