Reklama

Las dla myśliwych

Las dla myśliwych

13.01.2020
Czyta się kilka minut
Lobby myśliwskie i kilkudziesięciu parlamentarzystów należących do kół łowieckich poszerzają sobie uprawnienia.
K

Kto „celowo utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania”, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku – taki zapis znalazł się w projekcie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, nad którym pracuje właśnie Sejm. W przypadku polowań sanitarnych kara wzrośnie do trzech lat.

Lobby myśliwskie i wspierający je politycy (kilkudziesięciu parlamentarzystów należy do kół łowieckich) konieczność wprowadzenia nowych przepisów tłumaczą afrykańskim pomorem świń, chorobą zagrażającą trzodzie chlewnej, i jako środek zapobiegawczy forsują przetrzebienie populacji dzików w polskich lasach.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że zagrożenie ASF stało się dla myśliwych dogodnym pretekstem do zwiększenia uprawnień. Wśród ich postulatów jest m.in. rozszerzenie obwodów łowieckich na kolejne podmiejskie parki i lasy, w których prócz dzików każdego dnia przebywają spacerowicze, rowerzyści, biegacze i inni miłośnicy aktywnego wypoczynku. Nowelizacja prawa łowieckiego przewiduje także umożliwienie polowań z tłumikiem. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]