Reklama

Kwasowy wandal uderza ponownie

Kwasowy wandal uderza ponownie

23.05.2016
Czyta się kilka minut
Oto pokaz umiejętności pisarskich Jacka Dehnela. Przy okazji udany pastisz Thomasa Bernharda. No właśnie, pastisz czy literackie karaoke?
Jacek Dehnel, kwiecień 2014 r. Fot. Kamila Buturla dla „TP”
B

Bilet do galerii Uffizi udało się nam kupić po trzech godzinach w kolejce – trzech godzinach drobnych kroczków naprzód, otępiającego zaduchu, szarż koników oferujących wejściówki vip, oglądania w kółko tych samych scenek rodzajowych z udziałem lokalnych nastolatków w barwnych strojach z epoki, którzy na ulicy przed galerią odtwarzali renesansowe obyczaje, trzech godzinach wsłuchiwania się w niegasnący, wielojęzyczny zgiełk wakacyjnej Florencji.

Rychło się okazało, że to wcale nie koniec naszej udręki, lecz dopiero wstęp do mąk wyższego rzędu. Bo monotonię zastąpił nadmiar. Za dużo było tutaj wszystkiego. Ludzi, przestrzeni i sztuki. Do niektórych z sal obowiązywał zakaz wstępu, w rezultacie czego tłum kotłował się w otwartych drzwiach, na progu, niczym wielogłowa, wieloręka hydra, która zajadle patrzy, komentuje i błyska aparatami fotograficznymi. Nie oznacza to, że gdzie...

10680

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]