Reklama

Kwasowy wandal uderza ponownie

23.05.2016
Czyta się kilka minut
Oto pokaz umiejętności pisarskich Jacka Dehnela. Przy okazji udany pastisz Thomasa Bernharda. No właśnie, pastisz czy literackie karaoke?
Jacek Dehnel, kwiecień 2014 r. Fot. Kamila Buturla dla „TP”
B

Bilet do galerii Uffizi udało się nam kupić po trzech godzinach w kolejce – trzech godzinach drobnych kroczków naprzód, otępiającego zaduchu, szarż koników oferujących wejściówki vip, oglądania w kółko tych samych scenek rodzajowych z udziałem lokalnych nastolatków w barwnych strojach z epoki, którzy na ulicy przed galerią odtwarzali renesansowe obyczaje, trzech godzinach wsłuchiwania się w niegasnący, wielojęzyczny zgiełk wakacyjnej Florencji.

Rychło się okazało, że to wcale nie koniec naszej udręki, lecz dopiero wstęp do mąk wyższego rzędu. Bo monotonię zastąpił nadmiar. Za dużo było tutaj wszystkiego. Ludzi, przestrzeni i sztuki. Do niektórych z sal obowiązywał zakaz wstępu, w rezultacie czego tłum kotłował się w otwartych drzwiach, na progu, niczym wielogłowa, wieloręka hydra, która zajadle patrzy, komentuje i błyska aparatami fotograficznymi. Nie oznacza to, że gdzie...

10680

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]