Reklama

Ktoś musi mieć gorzej

Ktoś musi mieć gorzej

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Serial „Opowieść podręcznej” przedstawia wizję świata, w którym wszystko to, co uważaliśmy, że zostało nam dane raz na zawsze, niemal z dnia na dzień zostaje brutalnie odebrane. A myśmy ten moment przespali.
Kadr z jednego z odcinków serialu „Opowieść podręcznej” materiały prasowe
N

 

Największymi ofiarami konserwatywnej rewolucji, opisanej w powieści Margaret Atwood z 1985 r. i będącej pierwowzorem serialu „Opowieść podręcznej”, są kobiety. W przeciwieństwie do „Uległości” Michela Houellebecqa, fundamentalizm i mizoginia nie przyszły do nas ze świata islamu. W USA władzę przejęli chrześcijańscy purytanie dosłownie interpretujący Pismo Święte. To dlatego „ich” kobiety wyglądają niczym amiszki albo mleczarki od Vermeera. W obliczu kryzysu demograficznego te w wieku rozrodczym sprowadzone zostały do funkcji reproduktorek – jako pozbawione imienia niewolnice zamknięte w domach uprzywilejowanych komendantów i zapładniane przez nich w asyście żon. Nieposłuszne czy bezużyteczne są okaleczane, najbardziej krnąbrne – wysyłane do tzw. Kolonii bądź od razu zabijane. Panujący w kraju kult płodności toleruje tylko potencjalne matki, ewentualnie „ciotki” stojące na...

9291

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

I tak już się staje. W Polsce. Zawsze zaczyna się od małych rzeczy.

@justyna sz 100% racji!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]