Reklama

Kryzys niezarządzany

Kryzys niezarządzany

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Prefekt Kongregacji ds. Biskupów skierował do abp. Gądeckiego prośbę o większą wyrozumiałość w przypadkach, gdy abp Paetz jest zapraszany przez proboszczów do udziału w nabożeństwach. Inicjatywa nie pochodziła od kardynała Re, lecz została zasugerowana przez wpływowego kardynała Kurii Rzymskiej i zaaprobowana przez Sekretariat Stanu - pisze w TP watykanista Andrea Tornielli.
Z

Złagodzenie ograniczenia uprawnień biskupich byłego arcybiskupa poznańskiego Juliusza Paetza należy do tej kategorii wydarzeń, które w sposób oczywisty muszą prowokować polemiki, pytania i dyskusje. Zwłaszcza teraz, w tym szczególnym i niezwykle delikatnym dla Stolicy Apostolskiej czasie, po trwającej długie miesiące medialnej kampanii antypapieskiej, w istocie skierowanej przeciw Kościołowi katolickiemu, a związanej ze sposobem traktowania skandalicznych nadużyć seksualnych wobec małoletnich.

Stolica Apostolska, przez kard. Giovanniego Battistę Re, prefekta Kongregacji ds. Biskupów (w ostatnich tygodniach jego urzędowania, bo oczekuje się nominacji jego następcy, Kanadyjczyka Marca Ouelleta), skierowała do arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego pismo z prośbą, by zezwolił swemu poprzednikowi publicznie celebrować i sprawować funkcje biskupie. Inicjatywa nie pochodziła...

5259

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]