Reklama

Kaczyński prowokuje do przemocy

Kaczyński prowokuje do przemocy

28.10.2020
Czyta się kilka minut
Ustawienie sobie przeciwników jako „wulgarnych nihilistów” gotowych bezcześcić ołtarze jest dla PiS wygodne. A do tego bicie i aresztowania będzie można teraz łatwo przedstawić jako troskę o zdrowie publiczne.
Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego wyemitowane w mediach społecznościowych, 27 października 2020 r. / FOT. ALEKSANDRA SZMIGIEL / REPORTER / EAST NEWS
P

Po niedoróbkach technicznych można poznać, ze wczorajsze nagranie przemówienia Jarosława Kaczyńskiego zostało zrobione na łapu-capu. Gdyby nie to, można by przypuszczać, że prezes PiS realizuje starannie obmyślone i przygotowane uprzednio stopnie eskalacji przemocy. Ale to nieprawda. Wczorajszy ruch był wykonany żywiołowo – bowiem żywiołem Kaczyńskiego są konflikt i wojna.

Władza próbuje sprawić przeniesienie społecznego gniewu na Kościół i, niestety, jesteśmy u progu pojawienia się przemocy. Paternalistyczne połajanki, mniej niż zero zrozumienia dla racji stojących za gniewem po wyroku TK, groźby, pompatyczne wezwania do obrony narodu przed zagładą – trudno uwierzyć, ze prezes i ludzie, którzy pomogli mu sklecić to przemówienie, nie wiedzą, że taki gest tylko podsyci dalsze demonstracje.


Czytaj także: Zuzanna Radzik: Ciężary ponad miarę


Odtąd członkowie partii oraz ci, którzy ją wspierają, mają bronić Kościoła. Czyżby wicepremier odpowiedzialny za policję wątpił, że podległe mu siły potrafią chronić bezpieczeństwo sprawowania kultu i fizyczną integralność świątyń? Gdyby oczywiście w ogóle była taka potrzeba – chyba że nalepienie ulotek na drzwiach kościoła lub obraźliwy napis sprejem uznamy za coś, co zagraża wiernym w stopniu, który domaga się siłowej interwencji. Nie. Rzecz w tym, że protesty stały się w tym samym stopniu antyrządowe, co antyklerykalne. W miastach i miasteczkach obowiązkowym punktem jest zapalenie zniczy pod lokalną siedzibą partii, a niekoniecznie pod kurią czy katedrą. Dlatego ustawienie sobie przeciwników jako „wulgarnych nihilistów” gotowych bezcześcić ołtarze jest wygodnym sposobem na odwrócenie uwagi od tego, kto użył zamrożonego od lat tematu aborcji. Próba sprowokowania przemocy (a nie, jak dotąd, tylko słownej agresji) wobec Kościoła to sposób na odcięcie ludzi stojących od sześciu dni na ulicach od szerszego społecznego zaplecza.

Jest to sprytna pułapka, bo nikt nie przekona młodszych demonstrantów, żeby schowali hasła antyreligijne w imię klarowności politycznego przekazu – dlatego, że ten przekaz, o ile jest polityczny, o tyle dotyczy także przemożnej roli Kościoła instytucjonalnego w zarządzaniu polską codziennością. Pokoleniu wychowanemu w epoce sojuszu tronu z ołtarzem, gdzie pierwszy napotkany ksiądz to katecheta będący ogniwem opresji szkolnej, państwo i Kościół mieszają się w ogólnym odruchu złości. Kaczyński w ten sposób zastawia też pułapkę na ludzi Kościoła, bo podsycając w nich poczucie zagrożenia, zaprasza ich do swojej oblężonej twierdzy, wciąga za kordon już nawet nie policji, a skrzykniętych naprędce tituszek. Inna sprawa, że część ludzi Kościoła zachowuje się tak, jakby marzyła, żeby za ten kordon wskoczyć i już tam na zawsze zostać, nie oglądając się na wiernych. 


Czytaj także: Andrzej Stankiewicz: Do czego jeszcze wykorzystać pandemię


Druga pułapka, z której nie widać innego wyjścia niż eskalacja przemocy, wynika wprost z sytuacji epidemicznej. Zakaz zgromadzeń ma swoje racje sanitarne, które nie są ani rządowe, ani antyrządowe. Przez kilka dni władze raczej tolerowały zgromadzenia, które na pewno są sytuacją zdrowotnie ryzykowną, chociaż nic nie daje prawa prezesowi do kategorycznego mówienia, że „będą z całą pewnością kosztowały życie wielu ludzi”. Być może teraz, jeśli dynamika nie spadnie samoistnie (a władza robi wszystko, żeby nie spadła – nie miejsce tu na wyliczanie prowokacyjnych gestów, ale wspomnijmy choćby utożsamienie przez wicemarszałka Terleckiego znaku błyskawicy z symbolem SS), PiS zacznie rozbijać demonstracje. Słowa „ci, którzy do nich wzywają, ale także i ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się przestępstwa, poważnego przestępstwa. Władze mają nie tylko prawo, ale i obowiązek przeciwstawiania się tego rodzaju wydarzeniom” można czytać właśnie jako retoryczne przygotowanie do siłowego rozwiązania. Przy dobrej osłonie propagandowej bicie i aresztowania będzie można łatwo przedstawić jako wyraz troski o zdrowie publiczne. 

A jest się o co troszczyć i martwić – między innymi dlatego PiS-owi tak bardzo potrzebny jest teraz podgrzany do czerwoności konflikt. Niedawno pokazały się pierwsze dane dotyczące zmiany w liczbie wystawianych aktów zgonu – w przeciwieństwie do liczby pozytywnych testów, jest to twarda dana nieobarczona żadną wątpliwością interpretacyjną. Po skorygowaniu o ogólnie rosnący trend śmiertelności w trakcie minionej dekady widać, że od końca września liczba wystawianych aktów zgonu w sposób statystycznie istotny zaczęła rosnąć w stosunku do analogicznych tygodni poprzednich lat. Od końca sierpnia do 18 października umarło w Polsce o 6 tys. więcej osób niż rok temu. A zatem właśnie zaczynamy mieć u siebie Lombardię i jest od czego odwracać uwagę. Te wykresy jeszcze długo nie będą chciały opaść i na razie nie widać, czemu PiS-owi coraz ostrzejszy konflikt miałby przestać się opłacać.

Młode kobiety i mężczyźni, którzy wyszli już we czwartek wieczorem na ulice, pierwsze i pierwsi krzyknęli: „to jest wojna!”, ale jasne jest, kto tak naprawdę ją zaczął. Nie trzeba sięgać do Arystotelesa czy św. Tomasza, żeby tłumaczyć, jakie są podstawowe cnoty chrześcijańskiego władcy. A po drugie, odpowiedzialność za to, że ta wojna istotnie się nasili, spada na rządzących. Czy ściślej – na rządzącego, który zamiast gasić pożar, dolewa oliwy do ognia.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Migawki z mojej dzielnicy - warszawskiego Mirowa. Samochody maja na maskach naklejony znak "Błyskawicy" - symbolu Grup Szturmowych AK, a nie znaku Hitlerjugend:))) Z balkony zwisa baner: dwie "Błyskawice" po bokach, a w środku ***** ***. Z sasiedniego: Tu nie Teheran! Wysoko krążą dwa helikoptery:)))

kto przez ostatnie lata miał jeszcze jakieś wątpliwości co do opinii, że Kaczyński to zdecydowany na wszystko frustrat i psychopata, ten już dziś, po jego ostatnich wyczynach, nie powinien ich mieć - po przedwczesnej śmierci brata jego żyjący, ewidentnie genetycznie zaprogramowani na autodestrukcję bliźniak za wszelka cenę dąży do tego, by w aureoli chwały męczennika jak najszybciej do niego dołączyć - cóż, pomóc możemy najlepiej po prostu nie przeszkadzając

Wielki szacunek ! Prosze o wiecej takich relacji !

> "Dziś patrzę ze smutkiem na młode pokolenie, tyleż niemądre i nieoczytane, co pozbawione świadomości dobrego i złego, a przede wszystkim świadomości obywatelskiej..."

Widzi Pan, wystarczy komus nadepnąć na odcisk:))) Jak chodziło o mgławicowe hasła obrony praworzadnosci, Konstytucji i trójpodziału władzy, to ruszali się ludzie 50+, którzy znali wartość tych haseł. Dziś durna szajka zaczepiła za poduszczeniem Koscioła młodych ludzi, którym odebrała wolność decydowania o sobie. Polecam Panu wysłuchanie nowego przeboju, który chyba wiele tłumaczy, co sie stało z młodzieżą: www.youtube.com/watch?v=dJen3vZbHbU

Jednym z dzisiejszych hitów netu jest "Julka", która najpierw krzyczała do policji "to jest wojna!", a potem zmęczyła się protestem i zaczęła krzyczeć na policję, by ją przepuściła przez kordon, bo chce do domu:) Z tą młodzieżą nic się nie stało, jest taka jaka była, kiedy żyła w wirtualnym świecie smartfonów.

Zgadzam sie z Panem:))) Tyle ze Julka wróciwszy do domu zrobiła siusiu, napiła sie kawy, a następnego dnia wróciła na posterunek. A jesli nawet nie, jest wielce prawdopodobne, ze w odpowiednim czasie ruszy cztery literki i pójdzie do wyborów, które dotad olewała:)))

Przecież ten facet niczego innego nie robi od lat. Potrafi mącić, dzielić, skłócać, stawiać różne grupy społeczne naprzeciw siebie. Zresztą nie tylko on. Już najnowszy geniusz od edukacji znalazł winnych jej paskudnego stanu. Nauczyciele są winni.No i tak sobie rządzą te dziady i dziadki. Z dnia na dzień przybywa nam osób ochranianych przez SOP, niezbędnych dla Kraju. Wożą się limuzynami tej służby. Nie wypada inaczej. Nadzieja w tyn, że młodzież nareszcie spojrzałą w PESELE tych geniuszy strategii.

Już dziś oddajcie nielegalnie zdobytą i przestępczo sprawowaną władzę. Poddajcie się dobrowolnie karze, a wyjdziecie zza krat po paru latach w ramach pojednawczej amnestii. *** Rozpętajcie wojnę domową, aby ratować wpływy i kasę, a nie wyjdziecie z pierdla do końca marnego życia, o ile nie staniecie pod ścianą jeszcze w trakcie starć.

wybatożyć, oblać smołą, wytarzać w pierzu i wozić w klatkach po świecie, pokazywać za pieniądze, dochody przeznaczyć na demontaż tablic smoleńskich i pomników LK oraz przeprowadzkę tego ostatniego z Wawelu na cmentarz w Zielonkach

Amnestia dopiero po paru latach, kiedy winni zaczną wykazywać oznaki poprawy w więziennych murach, a ich zdekapitowany układ przestępczy zostanie rozbity. Trzeba znać umiar w karaniu, a desperatom dać jakieś małe światło w tunelu, żeby w rozpaczy nie wysadzili nas wszystkich w powietrze. *** Dziś najważniejsze jest powstrzymanie COVID-u. Pozbawiony znamion legalności, skompromitowany przestępstwami, cyniczny, nieudolny, bezpośrednio odpowiedzialny za ryzykowne protesty reżim PiS to ostatnia grupa, która się do tego nadaje.

ale tylko dla tych w wieku powyżej 90 lat
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]