Reklama

Jemeńczycy pod bombami

Jemeńczycy pod bombami

05.03.2017
Czyta się kilka minut
W cieniu wojny syryjskiej na Bliskim Wschodzie rozgrywa się inny dramat. Po dwóch latach saudyjskich nalotów na krawędzi katastrofy znalazł się Jemen.
Mural w Sanie, stolicy Jemenu, przedstawiający amerykańskie drony, 7 lutego 2017 r. Fot. Khaled Abdullah / REUTERS / FORUM
W

Wojna nie zapoczątkowała tutaj cierpień, lecz dodała nowe – i to nawet zanim jeszcze wybuchła.

Jemen był najbiedniejszym państwem Półwyspu Arabskiego. Dzisiaj – dokładnie dwa lata po tym, gdy do wewnętrznego konfliktu (aczkolwiek z udziałem zewnętrznych graczy) włączyło się lotnictwo sąsiedniego królestwa Saudów – jest krajem na granicy upadku. Pomocy potrzebuje tu ok. 19 mln ludzi. A zapasy żywności, którą Jemen niemal wyłącznie importuje, mogą się skończyć już za dwa miesiące.

Co gorsza, jemeńska wojna dopiero się rozkręca.

Inaczej niż w Tunezji

Tymczasem jeszcze przed kilkoma laty wydarzenia w Jemenie uznawano na Zachodzie za rzadki przykład sukcesu Arabskiej Wiosny.

W 2012 r. demonstracje doprowadziły tu do dymisji prezydenta Alego Abda Allaha Saliha, który podczas trzech dekad swoich rządów wykazywał się awersją do demokracji,...

8234

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]