Reklama

Izrael: Delta atakuje

Izrael: Delta atakuje

z Tel Awiwu
28.06.2021
Czyta się kilka minut
Ponad 100 tysięcy osób wzięło udział w paradzie równości, która w miniony piątek przeszła ulicami Tel Awiwu.
T

Temperatura sięgała 30 stopni i tylko nieliczni mieli maseczki, stosując się do zalecenia dotyczącego imprez na wolnym powietrzu, wydanego kilka godzin wcześniej przez ministra zdrowia.

Od południa w piątek wrócił też nakaz noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach – to za sprawą mutacji Delta (zwanej też indyjską), która charakteryzuje się większą zakaźliwością, a którą, jak stwierdzono, zakażają się też osoby zaszczepione. Na lotnisku Ben Guriona wzmocniono kontrole. Od dłuższego czasu wszyscy wracający z zagranicy muszą robić na lotnisku dodatkowy test na koronawirusa. Teraz ci Izraelczycy, którzy mimo zniechęcających komunikatów władz wybiorą się w podróż zagraniczną, będą musieli podpisać deklarację, że nie pojadą do krajów wysokiego ryzyka. Za złamanie tej zasady grozi kara 5 tys. szekli (5,8 tys. zł). Otwarcie granic dla zaszczepionych turystów, planowane na 1 lipca, przeniesiono na sierpień.

Nowy premier Naftali Bennett zapewnia, że rząd nie planuje kolejnych ograniczeń, jeśli ludzie zastosują się do obecnych. „Maseczki zamiast restrykcji, szczepionki zamiast lockdownów” – mówił o swej strategii. W Izraelu 55 proc. mieszkańców jest zaszczepionych dwoma dawkami.

Tymczasem w niedzielę 27 czerwca odnotowano 114 nowych zachorowań, spowodowanych głównie Deltą; to szósty dzień z rzędu, gdy liczba dziennych infekcji przekracza znów sto. Ministerstwo zdrowia podaje, że obecnie choruje prawie 1200 osób, w tym kilkadziesiąt ciężko. Chezi Levi, dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia, przyznał wcześniej, że wśród nowych zakażeń 40-50 proc. to osoby zaszczepione. Dotąd nie notowano natomiast przypadków, które wskazywałyby, że szczepionka Pfizera, najpopularniejsza w Izraelu, nie chroni przed ciężkim przebiegiem. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, korespondentka Tygodnika Powszechnego z Izraela. Interesuje się dialogiem polsko- i chrześcijańsko-żydowskim, historią Żydów aszkenazyjskich i współczesnymi obliczami Izraela...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]