Reklama

Inne życie

Inne życie

04.04.2016
Czyta się kilka minut
Rzecz o powinowactwie dwóch artystów i o utożsamieniu życia ze sztuką, czy raczej zamianie życia na twórczość.
W

W listach do żony Clary wielki poeta z nadzwyczajną żarliwością opowiada o spotkaniu z obrazami nieżyjącego już Cézanne’a, które oglądał w październiku 1907 r. na wystawie w paryskim Grand Palais, a potem także w Pradze. „Nikt przed nim nie pokazał z taką dobitnością, jak bardzo malarstwo wydarza się w barwach, jak bardzo trzeba pozostawić je samym sobie, aby zajęły się sobą nawzajem. Ich wzajemne stosunki: tym właśnie jest całe malarstwo”. Prócz wspomnianych listów i jednego tekstu samego Cézanne’a tomik zawiera także wstęp Adama Zagajewskiego, posłowie tłumacza i zarazem edytora całości, szkice Hugona von Hofmannsthala i Józefa Czapskiego oraz kilka wierszy zafascynowanego także Céza- nne’em Martina Heideggera. Do tego barwne ilustracje. Wielogłos nie tyle do jednorazowej lektury, ile do medytacji, w której powracać będziemy do rozmaitych jego fragmentów. ©℗

Rainer...

1052

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]