Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Inne życie

Inne życie

04.04.2016
Czyta się kilka minut
Rzecz o powinowactwie dwóch artystów i o utożsamieniu życia ze sztuką, czy raczej zamianie życia na twórczość.
W

W listach do żony Clary wielki poeta z nadzwyczajną żarliwością opowiada o spotkaniu z obrazami nieżyjącego już Cézanne’a, które oglądał w październiku 1907 r. na wystawie w paryskim Grand Palais, a potem także w Pradze. „Nikt przed nim nie pokazał z taką dobitnością, jak bardzo malarstwo wydarza się w barwach, jak bardzo trzeba pozostawić je samym sobie, aby zajęły się sobą nawzajem. Ich wzajemne stosunki: tym właśnie jest całe malarstwo”. Prócz wspomnianych listów i jednego tekstu samego Cézanne’a tomik zawiera także wstęp Adama Zagajewskiego, posłowie tłumacza i zarazem edytora całości, szkice Hugona von Hofmannsthala i Józefa Czapskiego oraz kilka wierszy zafascynowanego także Céza- nne’em Martina Heideggera. Do tego barwne ilustracje. Wielogłos nie tyle do jednorazowej lektury, ile do medytacji, w której powracać będziemy do rozmaitych jego fragmentów. ©℗

Rainer...

1052

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]