Reklama

Ładowanie...

Granica: głos opozycji słychać coraz słabiej

Granica: głos opozycji słychać coraz słabiej

15.11.2021
Czyta się kilka minut
Można odnieść wrażenie, że kryzys na granicy stanowi dla rządzących – oprócz oczywistych zagrożeń – kolejne „polityczne złoto”, a im dłużej będzie się tlił, tym dla nich lepiej.
Pogranicze polsko-białoruskie, 14 listopada 2021 r. Fot. OKSANA MANCHUK/AFP/East News
P

Po rocznym okresie z sondażami zastygłymi na niesatysfakcjonującym poziomie ok. 30 proc. PiS – za sprawą kryzysu granicznego – zaczął od lata powoli odbudowywać poparcie. W obliczu zagrożenia, podkreślanego ze wszech miar przez rządzących, społeczeństwo coraz liczniej gromadzi się „wokół flagi”.

W pewnym momencie wydawało się jednak, że PiS przedobrzył, czyniąc z migrantów – na słynnej konferencji ministrów Błaszczaka i Kamińskiego – terrorystów i zoofilów. Jednak w sukurs przyszedł polskiemu rządowi Alaksandr Łukaszenka, znacznie zaostrzając sytuację na naszej granicy.


Marek Kęskrawiec: Czy UE jest w stanie wpłynąć na Putina, by zatrzymał Łukaszenkę?


 

Dziś można odnieść wrażenie, że ów kryzys stanowi dla rządzących – oprócz oczywistych zagrożeń – kolejne „polityczne złoto”, a im dłużej będzie się tlił, tym dla nich lepiej. Pewnie dlatego PiS podbija ten bębenek, używa wojennej retoryki i początkowo odżegnywało się od jakiejkolwiek międzynarodowej pomocy. Jarosław Kaczyński mówił w Święto Niepodległości, że „tylko od nas zależy, czy damy sobie radę”, a wtórował mu premier, nakazując ufność wyłącznie we własne siły.

Sytuacja opozycji staje się coraz trudniejsza. Kryzys na granicy sprawił, że także część elektoratu KO, Polski 2050 czy PSL-u wspiera politykę rządu. Opinia publiczna reaguje na obrazy, a na ekranach telewizorów koczującą w Usnarzu Górnym grupkę osób z dziećmi i kotem zastąpiły tłumy „młodych mężczyzn”. Ta fraza i zapętlony przez TVP obraz mężczyzny z łopatą, atakującego graniczne zasieki, uruchamiają ponownie antyimigranckie klisze. Teraz dodatkowo wzmocnione odwołaniem do historycznych traum związanych z Rosją, bo za plecami Łukaszenki stoi przecież Putin. W tej sytuacji opozycja nie może nawet pisnąć słowa krytycznie o działaniach PiS-u, ponieważ od razu staje się piątą kolumną. Kaczyński nie bez powodu wspomniał 11 listopada o agentach i froncie wewnętrznym.

Przeciwnym władzy partiom (z wyjątkiem skłonnej przyjmować uchodźców Lewicy) pozostaje balansować między, jak to ujął Donald Tusk, etyką odpowiedzialności a etyką moralności. Z jednej strony opowiadają się za bezpiecznymi granicami, z drugiej apelują o pomoc ludziom błąkającym się po lasach i bagnach. Ten drugi głos brzmi jednak coraz słabiej.


Zobacz nasz serwis specjalny poświęcony sytuacji na pograniczu polsko-białoruskim

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka polityczna Radia Tok FM, prowadzi program „Wywiad polityczny". Wcześniej przez kilkanaście lat związana z TVP. Była reporterką sejmową i publicystką, relacjonowała wszystkie...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]