Egzorcyzmy i opętania okiem psychologa

Według dr. hab. Igora Pietkiewicza nagłe zmiany zachowania i tożsamości mogą się wiązać np. z zaburzeniami związanymi z traumą lub z zaburzeniami osobowości. Jednak czasem łatwiej zrzucić problem na złe duchy, niż przyznać, że się ma psychologiczny problem do rozwiązania.

10.11.2023

Czyta się kilka minut

Adobe Stock
Adobe Stock

Psycholog z Uniwersytetu SWPS dr hab. Igor Pietkiewicz w latach 2016-22 prowadził unikalne w skali światowej badania nad osobami zgłaszającymi się do egzorcystów. W jego perspektywie „egzorcyzmy to przyjęty kulturowo, alternatywny sposób radzenia sobie z trudnościami”. Czasem – tłumaczył w rozmowie z PAP – „łatwiej zrzucić problem na złe duchy, niż przyznać, że się ma jakiś psychologiczny problem lub coś trudnego dzieje się w rodzinie”. W wywiadzie dla „Dużego Formatu” dodał: „Widzę to wszystko jako formę ekspresji różnych impulsów, wewnętrznych konfliktów (...), które polegają też na tym, że pacjenci nie akceptują swoich zachowań”.

Nawet tysiące ludzi skrzywdzonych przez egzorcyzmy. „Ujawnienie skali tych krzywd jest dopiero przed nami”

Fala największego szaleństwa wokół egzorcyzmowania dawno się już przewaliła nad polskim Kościołem. Przebój HBO Max z Russellem Crowe’em i wydane właśnie tłumaczenie podręcznika dla egzorcystów próbują wskrzesić tamto podejście do szatana i opętań.

Według Pietkiewicza nagłe zmiany zachowania i tożsamości mogą się wiązać z jednostkami klinicznymi w Polsce słabo rozpoznawanymi: chodzi np. o zaburzenia dysocjacyjne (związane z traumą) lub zaburzenia osobowości. W „DF” opowiadał o kobiecie profanującej obiekty sakralne: jej zachowanie „było wyrazem ogromnej wrogości do mężczyzn i do osób reprezentujących autorytet, i wiązało się z poważnymi urazami psychicznymi. Ucieczki z domu, narkotyki, pobicia i gwałty były obecne w jej życiu od wczesnego dzieciństwa”. Pacjentka „była przekonana o tym, że jest opętana, i w ciągu kilku lat była kilkukrotnie poddawana egzorcyzmom”. U takich osób zastosowanie siły podczas rytuału może przywołać urazowe wspomnienia.

Chociaż Watykan zaleca konsultacje kliniczne, nie wszyscy egzorcyści się temu podporządkowują – wskazuje Pietkiewicz. W wywiadzie z „DF” zauważył, że „w leczeniu osób, o których w rozumieniu kulturowym powiedzielibyśmy, że są opętane, Kościół katolicki odgrywa dużą rolę. Tyle tylko, że powinna ona sprowadzać się (...) przede wszystkim do udzielania wsparcia emocjonalnego i zachęcania chorego do konsultacji klinicznej”. Sęk w tym, że wśród egzorcystów (w Polsce wyznaczono ich obecnie – według list podawanych na stronach kurii biskupich – stu kilkunastu) tylko niektórzy mają przygotowanie psychologiczne.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Należy do zespołu redaktorów prowadzących wydania drukowane „Tygodnika” i zespołu wydawców strony internetowej TygodnikPowszechny.pl. Z  „Tygodnikiem”… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 47/2023

W druku ukazał się pod tytułem: Szkiełko i oko