Ładowanie...
Dzieciom grozi otyłość, nadciśnienie i depresja
Dzieciom grozi otyłość, nadciśnienie i depresja
Niepokojące wskaźniki rosną jednak od dawna. Odsetek dzieci z nadwagą i otyłością wzrósł od 2018 r. o 3 pkt. proc. (do 35,3 proc.). Co czwarty chłopiec i co piąta dziewczynka ma nieprawidłowy wskaźnik obwodu talii. U prawie co czwartego dziecka zaobserwowano podwyższone ciśnienie krwi. Zarazem tylko połowa rodziców ocenia stan emocjonalny swych dzieci jako bardzo dobry. U 8 proc. dziewcząt i 6 proc. chłopców stwierdzono objawy mogące świadczyć o depresji.
To wyniki ubiegłorocznych badań Instytutu Matki i Dziecka w ponad stu szkołach z 16 województw (zbadano ponad 2 tys. ośmiolatków i ich rodziców). Minister Adam Niedzielski zapewnił, że o problemie rozmawiał już z premierem i wkrótce ruszą prace nad międzyresortowym planem naprawczym; założenia mamy poznać w lutym. Zanim przyjdą efekty, warto wziąć do serca jedną z rekomendacji raportu: postawy zdrowotne w dużej mierze kształtują się w rodzinie. Zdrowiu fizycznemu i psychicznemu dzieci dobrze zrobi choćby wspólne spożywanie posiłków i rozmowa przy stole. ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]