Czym się zajmują anioły

Postacie te broniły dostępu do Raju, stały na straży świątyni, znalazły się także na wieku Arki.

27.02.2024

Czyta się kilka minut

James Tissot, Wygnanie z raju, 1896-1902 / East News

Cherubinek? Już widzę mojego pięcioletniego siostrzeńca, z pucułowatą buzią okoloną bujnymi loczkami – doprawdy, brakuje tylko skrzydełek. Czyżby wizerunki takich dwóch malców miały znaleźć się na wieku Arki spoczywającej za zasłoną w najświętszym miejscu przenośnej Świątyni? „I wykonasz dwa cheruby złote, – kutej roboty wykonasz je na obu brzegach wieka. A niech będą to cheruby o rozpostartych w górę skrzydłach, okrywające skrzydłami swemi wieko, a twarzami swojemi zwrócone jeden ku drugiemu: ku wieku niechaj będą twarze cherubów” (Wj 25, 18 i 20; Cylkow). Dostojny cherub brzmi jak zgrubienie, gdzież tu więc miejsce dla dzieci? A jednak.

Arka zaginęła w pomroce dziejów i rabini epoki Talmudu nie mieli możliwości jej oglądać. Nie dziwi więc próba odtworzenia wyglądu postaci na jej wieku. „Czym jest cherub [keruw]? Rabin Abahu rzecze: »jak dziecko« [ke-rawja], albowiem w Babilonii nazywają dziecko rawja”. Innymi słowy: w babilońskim aramejskim dziecko to rawja, zaś ke- to przedrostek oznaczający porównanie („jak”) – stąd koncepcja, że cherubiny wyglądały jak skrzydlate dzieci. Choć gramatyka sugeruje, że „k” jest w keruw literą rdzenną, a nie przedrostkiem, pamiętajmy, że amorki nie pojawiły się dopiero w baroku i rabin Abahu niewątpliwie miał styczność z nieżydowską sztuką.

Z cherubinami spotkaliśmy się w Biblii już wcześniej: „I tak wygnał człowieka; i usadowił na wschód od ogrodu Eden Cherubów, i płomienny miecz, wirujący, dla strzeżenia drogi do drzewa życia” (Rdz 3, 24). Tu pełniły one funkcję strażników broniących dostępu do rajskiego ogrodu. Przywodzi to na myśl cherubiny z Salomonowej Świątyni: „Skrzydła tych cherubów rozciągały się na dwadzieścia łokci. Stały one na nogach, z twarzami zwróconymi ku przybytkowi” (2 Krn 3, 13; „Tysiąclatka”). Wedle podanego wymiaru musiały to być pokaźnej wielkości rzeźby. Skoro wchodząc, można było mieć wrażenie, że patrzą na nas, zapewne budziły zamierzony respekt.

Inaczej je sobie wyobrażał talmudyczny rabin Katina: „Kiedy Izraelici pielgrzymowali, zwijano dla nich zasłonę i widzieli cherubiny wtulone w siebie. Mówiono im: »Patrzcie – umiłowanie was przed Bogiem jest jak umiłowanie mężczyzny i kobiety«”. Natomiast u proroka Ezechiela cherubiny posiadały po cztery oblicza (zob. Ez 1, 10).

Żydowski filozof wszechczasów wyjaśnił, że konieczne było umieszczenie w Przybytku pary cherubinów wraz z deklaracją „Wiekuisty, Bóg nasz, Wiekuisty – jedyny!” (Pwt 6, 4), by w zamierzchłych czasach nikomu nie przyszło do głowy, że to posąg bóstwa, któremu należy oddawać cześć. Chodziło natomiast o utwierdzenie wiary w stworzone przez Najwyższego anioły. Wierzmy więc w nie – bezcielesne?

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jest rabinką. Absolwentka Wydziału Hebraistyki UW, uczyła hebrajskiego m. in. na UW, w WLH im. J. Kuronia i na UMCS-ie w Lublinie, a obecnie w warszawskim Liceum im. Zuzanny Ginczanki. Wydała 2 książki: polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci oraz wzbogacony… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 9/2024

W druku ukazał się pod tytułem: Cherubiny