Reklama

Czy uda się prześcignąć koronawirusa

Czy uda się prześcignąć koronawirusa

15.02.2021
Czyta się kilka minut
Polskę, obok Danii i Włoch, wymieniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jako liderów szczepień w Europie. Podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim 10 lutego wyróżniła nasz kraj za zaszczepienie większości pracowników ochrony zdrowia oraz pensjonariuszy domów opieki.
Szczepienia nauczycieli w Gdańsku, 12 lutego 2021 r. / FOT. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
O

Oceniła, że Unia „nie jest na etapie, na jakim chciałaby być” w walce z pandemią, i przyznała, że Komisja „nie doceniła problemów związanych z masową produkcją szczepionki”. Według von der Leyen cel, czyli zaszczepienie do lata 70 proc. populacji krajów Unii, nie jest jednak zagrożony.

Minister zdrowia Adam Niedzielski oznajmił tymczasem, że przez ostatnie trzy tygodnie wykonywano średnio 460 tys. szczepień i że oznacza to „miesięczną wydolność na poziomie 2 mln szczepień”. W sumie w Polsce podano już ponad 2 mln dawek, a liczba osób w pełni zabezpieczonych, czyli po drugiej dawce, zbliża się do 700 tys. „Trwa walka z czasem, trzeba zaszczepić jak najwięcej osób, zanim nowe mutacje SARS-CoV-2 zdążą się u nas szeroko rozprzestrzenić” – ocenia prof. Wojciech Szczeklik. O wzrastającej liczbie chorych wymagających hospitalizacji mówi z kolei dr Paweł Grzesiowski; według niego dowodzi to, że w Polsce rozpowszechnił się brytyjski, znacznie bardziej zakaźny wariant wirusa. Epidemiolodzy z przerażeniem patrzyli na tłumy w ostatni weekend na Krupówkach – większość tańczących i śpiewających ludzi nie przestrzegała żadnych zasad sanitarnych. Nawet jeśli próbować to tłumaczyć stopniem zmęczenia obostrzeniami – takie wydarzenia grożą gwałtownym wzrostem zachorowań. ©℗


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]