Reklama

Co mówią zęby

Co mówią zęby

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Neandertalskie dzieci raczej nie lubiły zimy.
SCIENCE
P

Przynajmniej ta dwójka żyjąca 250 tys. lat temu na południu dzisiejszej Francji, po której skamieniałości – pojedyncze zęby – udało się zbadać zespołowi Tanyi Smith.

„Osobnik Payre 6” i „osobnik Payre 336” – jak są określane w raporcie z badań opublikowanym na łamach „Science Advances” – zostały odstawione od piersi, gdy miały ok. 2,5 roku. W zimie, surowej i suchej, musiały przymierać głodem – badacze odnaleźli u nich ślady gwałtownego spadku wagi, który nastąpił już po tym, jak zaczęły przyjmować stały pokarm. Odkryto także ślady zatrucia ołowiem, którego złoża występują w tamtym regionie – dzieci musiały spożyć skażoną żywność albo wodę lub były wystawione na trujące opary. Jakkolwiek było, również zatrucie ołowiem nastąpiło zimą. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]