Reklama

Całożerca

Całożerca

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Najstarsze krakowskie legendy spisane w początkach XIII w. przez Wincentego Kadłubka przywołują opowieść o „całożercy” – smoku, który u początku dziejów miasta mieszkał w grocie pod wzgórzem wawelskim i terroryzował mieszkańców.
CC BY-SA 4.0
P

Potwór miał zostać pokonany podstępem, kiedy to zamiast prawdziwego zwierzęcia zjadł skórę wypchaną siarką. Dziś co roku do Krakowa ściągają miłośnicy Parady Smoków, a kopie pomnika smoka wawelskiego (postawionego nad Wisłą w 1972 r.) oraz smoki-maskotki sprzedawane są w kramach w pobliżu zamku i na Rynku. Natomiast jeszcze kilkadziesiąt lat temu najpopularniejsze były drewniane smoki-zabawki z wijącym się jaszczurowatym tułowiem. W drugiej połowie XX w. wykonywano je na podstawie wzoru wypracowanego kilkadziesiąt lat wcześniej w ramach Warsztatów Krakowskich. Wówczas, w 1918 r., pierwowzór smoka-jaszczurki zaprojektowała Zofia Stryjeńska. Ten smok znajduje się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie.


PRZERYWNIKI KRAKOWSKIE  – ZOBACZ WIĘCEJ >>>


Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]