Reklama

Całożerca

Całożerca

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Najstarsze krakowskie legendy spisane w początkach XIII w. przez Wincentego Kadłubka przywołują opowieść o „całożercy” – smoku, który u początku dziejów miasta mieszkał w grocie pod wzgórzem wawelskim i terroryzował mieszkańców.
CC BY-SA 4.0
P

Potwór miał zostać pokonany podstępem, kiedy to zamiast prawdziwego zwierzęcia zjadł skórę wypchaną siarką. Dziś co roku do Krakowa ściągają miłośnicy Parady Smoków, a kopie pomnika smoka wawelskiego (postawionego nad Wisłą w 1972 r.) oraz smoki-maskotki sprzedawane są w kramach w pobliżu zamku i na Rynku. Natomiast jeszcze kilkadziesiąt lat temu najpopularniejsze były drewniane smoki-zabawki z wijącym się jaszczurowatym tułowiem. W drugiej połowie XX w. wykonywano je na podstawie wzoru wypracowanego kilkadziesiąt lat wcześniej w ramach Warsztatów Krakowskich. Wówczas, w 1918 r., pierwowzór smoka-jaszczurki zaprojektowała Zofia Stryjeńska. Ten smok znajduje się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie.


PRZERYWNIKI KRAKOWSKIE  – ZOBACZ WIĘCEJ >>>


Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]