Reklama

75 lat temu: Bitwa o Anglię

75 lat temu: Bitwa o Anglię

06.09.2015
Czyta się kilka minut
Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym – powiedział Churchill i zdanie to przeszło do historii jako najlepsze podsumowanie wydarzeń z lata–jesieni 1940 r.
B

Bitwa zaczęła się w połowie lipca 1940 r. – gdy po upadku Francji Niemcy zaczęli przygotowania do desantu na Wyspy Brytyjskie i Luftwaffe rozpoczęła ataki na okręty w kanale La Manche – i trwała do października, gdy Hitler zawiesił decyzję o desancie.

Zmagania RAF-u i Luftwaffe miały parę etapów, różniących się celami nalotów i intensywnością. Najbardziej dramatyczne walki trwały w sierpniu i wrześniu, gdy nad południową Anglią codziennie toczyły się spektakularne pojedynki – ze względu na ich zawziętość, zwano je „walkami psów” („dogfights”). Obserwowane z ziemi, zapadły w pamięć zbiorową i dały początek legendzie pilotów – tych „nielicznych”.

W istocie, nie było ich wielu: przez Fighter Command RAF-u (Dowództwo Lotnictwa Myśliwskiego) przewinęło się wtedy 3 tys. pilotów. Aż co piąty z nich był cudzoziemcem, a wśród nich najliczniejsi byli Polacy: 145 służyło w...

2433

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]