Reklama

Zdecydują seniorzy

Zdecydują seniorzy

06.07.2020
Czyta się kilka minut
W finale kampanii brakuje tylko prowokacji służb specjalnych i zatrzymań, jak w niedoścignionym roku 2007.
Spotkanie Andrzeja Dudy w Lubartowie, 4 czerwca 2020 r. / Fot. Bartłomiej Wojtowicz/REPORTER
P

Prezydent Andrzej Duda jest faworytem przed drugą turą wyborów. Nie znaczy to jednak, że może spać spokojnie. Z pierwszej tury wyszedł z wyraźną, 13-punktową przewagą. Tyle że jeśli większość elektoratu Szymona Hołowni (który zdobył niemal 14 proc. głosów) wesprze Rafała Trzaskowskiego, to gra zaczyna być wyrównana, wynik zaś nieprzewidywalny.

Hołownia nie chciał wprost poprzeć kandydata Koalicji Obywatelskiej, mimo że jej politycy o to zabiegali. Ostatecznie jednak spotkał się na internetowym połączeniu wideo z Trzaskowskim, na którym obaj starali się pokazać, jak wiele ich łączy. To poparcie bez formalnego poparcia. Prezydent Warszawy stara się łowić nawet wyborców Konfederacji. A jeśli to się nie udaje, to straszy, że PiS rozbije ich formację, bo stanowi ona konkurencję na prawicy.

Duda stawia wyłącznie na konserwę i radykalizm. Z kalkulacji sztabu PiS wynika, że w ten sposób ma szansę uciułać 1-1,5 mln brakujących mu do prezydentury głosów. Chodzi o wyborców Bosaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz o tych, którzy nie głosowali w pierwszej turze, zwłaszcza seniorów. Sztabowcy PiS szacują, że w pierwszej turze wyborów w grupie osób powyżej 60. roku życia frekwencja była o milion osób niższa niż w jesiennych wyborach do Sejmu. To seniorom premier zaczął nawet opowiadać – niezgodnie z prawdą – że rząd pokonał koronawirusa i spokojnie mogą się zająć głosowaniem na Dudę. 


WYBORY PREZYDENCKIE 2020: CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SPECJALNYM >>>


Jasny, mobilizacyjny komunikat do konserwatywnych wyborców popsuło Dudzie ujawnienie, że wiosną aktem łaski zniósł zakaz zbliżania się do rodziny mężczyźnie, który wykorzystywał seksualnie własną córkę. Choć o ułaskawienie starała się dorosła dziś ofiara i jej matka, to decyzja jest sprzeczna z dotychczasową linią polityczną prezydenckiej partii. Od kiedy rządzi, PiS utworzył rejestr pedofilów i podniósł kary za pedofilię, oskarżając niechętną tym rozwiązaniom Platformę o to, że sprzyja dewiantom. Teraz to opozycja zarzuca Dudzie, że jest „obrońcą pedofili” – co jest oczywiście brudnym kampanijnym zagraniem.

Prezydent twierdzi, że tylko pomógł rodzinie. Ale zląkł się tej historii na tyle, że zaczął się miotać – zaproponował m.in. poprawkę do konstytucji zakazującą adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Gdy „Fakt” ujawnił szczegóły przestępstw ułaskawionego mężczyzny, Duda zaatakował redakcję, zarzucając jej, że reprezentuje interesy niemieckiego wydawcy. „Niemcy chcą wybierać w Polsce prezydenta? To jest podłość, ja się na to nie zgadzam” – ta wypowiedź znów zapewniła mu miejsce w zagranicznych serwisach informacyjnych.

Duda znalazł się w defensywie i odmawia udziału w jakiejkolwiek debacie przed drugą turą, innej niż organizowana przez TVP, w której może liczyć na czułości. W minionym tygodniu odrzucił ofertę TVN-u oraz portali Onet i Wirtualna Polska. Stwierdził, że to „dyktat” mediów. Pięć lat temu wziął jednak udział w podobnej debacie w TVN. Ba: to on się jej domagał, krytykując ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który do dyskutowania z nim się nie palił.

Autor jest dziennikarzem Onet.pl, stale współpracuje z „TP”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W grupie wiekowej osób powyżej 60 lat, A. Duda ma więcej sympatyków niż w młodszych grupach wiekowych. To fakt. Ale dlaczego tak się dzieje? Czy są na ten temat jakieś badania? Może to kwestia słabnących z wiekiem możliwości intelektualnych, może konsekwencja faktu, że poziom wykształcenia w tej grupie jest znacząco niższy, a może wzrastająca z wiekiem łatwowierność? Chętnie przeczytałbym jakiś analityczny tekst na ten temat.

Sama jestem 70+, wiec i znajomych mam w podobnym wieku. Mam tylko jedna znajoma dobiegajaca do 90-tki, ktora zawsze byla ultra- prawicowa i dzis glosuje na PiS i Dude. Reszta - glosuje na rozmaite partie, niemniej widza, ze PiS jest przestepcza banda rujnujaca kraj. Sa to ludzie z co najmniej wyzszym wyksztalceniem, stawiam wiec teze, ze nie wiek jest tu powodem, ale stopien swiadomosci oraz mozliwosci intelektualne

Nominuję twojego posta na Konkurs Na Szczyt Możliwości Intelektualnych wyborców 60-. Gratuluję nominacji i zachęcam do dalszej działalności!

żeby mój umysł osłabł na tyle, bym głosował na marionetkę!

A oto z kolei szczyt możliwości intelektualnych Foryśka: "głęboko wierzę, że w wyborach w 2014 r. doszło to strasznego fałszerstwa, ale nie potrafię wskazać ani mechanizmu, ani żadnych dowodów". Również czekam na dalszą owocną działalność :)))

polega na wstawieniu własnego, wymyślonego tekstu w cudzysłów i sugerowania, że jest mój. Coraz bardziej rozczarowujesz mnie swoim intelektem, greggol

No tak, mogłem się spodziewać, że "nie pojmiesz" retorycznego charakteru tego "cytatu" ;) A co do meritum, którego tak próbujesz unikać, to coś się nie zgadza, Foryśku? :)

ale nie zajedź ich zbyt szybko, boś model niestary, więc mógłbyś być jeszcze długo użyteczny dla Platformy. Retoryka, chi, chi... chyba kielecko-rzymska, che..che..

Zdecydowanie dużo ostatnio widzisz, Foryśku, a im dalej, tym ciekawsze masz te zwidy :) Fantomowe fałszerstwo wyborcze '14, szczyty szczytów, Szuflandia... Rozkręciłeś się na całego, nie powiem. A do niedzieli wieczór jeszcze szmat czasu! ;)))

piotr432 „W grupie wiekowej osób powyżej 60 lat, A. Duda ma więcej sympatyków niż w młodszych grupach wiekowych. To fakt. Ale dlaczego tak się dzieje? Czy są na ten temat jakieś badania? Może to kwestia słabnących z wiekiem możliwości intelektualnych, może konsekwencja faktu, że poziom wykształcenia w tej grupie jest znacząco niższy, a może wzrastająca z wiekiem łatwowierność? Chętnie przeczytałbym jakiś analityczny tekst na ten temat.” Odpowiadam. Ludzie po 60-tce oceniają wg nabytego już doświadczenia i wydanych owoców (lub ich braku). Nie dają się tak łatwo złapać na lep propagandy, piękne słówka (za którymi w przeszłości nie szły czyny). Łatwowierność to właściwość młodości (nie trzeba do tego wnikliwych badań :). Ps. Nie ma to nic wspólnego z „metodą na wnuczka”.

Niech zgadnę, Olsztynski, te 55% ludzi w wieku 60+ głosujących na PiS w 2019 r., to ci wolnomyśliciele z owocami, a pozostałe 45% to ci złapani na lep i bez fruktów? :) Faktycznie nie trzeba wnikliwych badań, aby wymyślać farmazony :)

ze względu na rażącą nierówność i bezprawność obecnych wyborów, niestety nie będzie możliwości uznania ich wyniku, jeśli "wygra" je ten, dla którego nieuczciwego wsparcia owe przestępstwa zostały przez PiS popełnione. Za wszelkie niedogodności z tym związane serrrdecznie przepraszamy i prosimy wysyłać skargi na Nowogrodzką.

Za wszelkie niedogodności związane z nieuznaniem wyniku, jeśli wygra kandydat rządowy, my również serdecznie przepraszamy i prosimy wysyłać skargi na Kreml i do Brukseli

Och, to już nie pluszowi policjanci, Foryśku? :)

a to już zależy od was ;)

Akurat ja nigdy nie miałem wątpliwości, Foryniu, że łagodność waszej junty to zwykła ściema, którą tylko niezwykłe (i głupie) umiarkowanie opozycji pozwala wam podtrzymywać. Tak to już jest, że dla uniknięcia kary za jedno przestępstwo przestępcy są gotowi popełnić wiele kolejnych, dużo gorszych. Cóż, zobaczymy, na ile starczy wam tej skuteczności, zanim upadniecie ;)

jeśli wygra RT? Do kogoś pójdziecie ze skargą, czy unieważnicie wybory?

no tak, jeden na Nowogrodzkiej - ba, z pewnością już zdecydował
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]