Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Zbyt niebezpieczne

Zbyt niebezpieczne

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Maciej Melecki zmaga się z materią poezji, rozumianą jako proces utraty Całości na rzecz fragmentarycznych światów iluzji i domniemań.
S

Spośród ostatnio opublikowanych wyborów wierszy dwie propozycje wydają się szczególnie niepokojące. "Asortyment" Tadeusza Pióry i "Zawsze wszędzie indziej" Macieja Meleckiego. Niepokój, jaki wywołują te lektury, ma charakter egzystencjalny. Otóż i Pióro, i Melecki proponują pewien obraz językowych światów, który wydaje się skończony w swojej doskonałej iluzoryczności, pomimo że na pierwszy rzut oka jest budowany za pomocą elementów jak najbardziej realnych. Stąd prawdopodobnie ich książki nie mają większych szans na poważną, krytyczną debatę. Pomimo że obu poetów różni i metrykalna cezura, i określone estetyczne preferencje, ich książki stanowią w polskiej poezji współczesnej wydarzenia doniosłe. Lokując się na peryferiach medialnej "widzialności i słyszalności", piszą rzeczy o centralnym znaczeniu dla żywotności lirycznej polszczyzny.

Maciej Melecki w ...

6702

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]