Reklama

Zakurzone złoto

Zakurzone złoto

13.07.2015
Czyta się kilka minut
Nad zdewastowanymi pozostałościami wschodniopruskiej cywilizacji agrarnej snuje się smętek biedy i bylejakości, na szczęście poprzecinany z rzadka zjawiskami wyjątkowymi.
Ricotta / fot. Profimedia / CORBIS
P

Po własnym konkursie rzeźbiarskim urządzonym przez Kraków, mamy obecnie własny konkurs rysunkowy »Tygodnika Powszechnego« na »Typ polskiej dziewicy«”... Pierwsze słyszycie? Proszę nie wertować ogłoszeń w numerze; graficy, nim chwycą za ołówki, niech się zastanowią, czy będzie im się chciało powalczyć o sto rubli nagrody. Inna sprawa, że w 1885 r., z którego pochodzi ta notatka, były to poważne pieniądze. Mniej poważny był za to Bolesław Prus, gdy w swojej rubryce na łamach „Kuriera Warszawskiego” kpił z pomysłu: „Ponieważ my, inteligencja, nierównie lepiej znamy Sudan albo Afganistan aniżeli kraj własny, zwrot więc do swojskiego typu, choćby dziewicy, jest pomyślnym prognostykiem na przyszłość. Może po typie dziewicy przyjdzie nam ochota dowiedzieć się, jak wygląda typ naszego chłopa i rzemieślnika albo chaty, sprzętów i narzędzi gospodarskich?”.

Któryż z erudytów opisze...

6155

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]