Reklama

Ładowanie...

Zakurzone złoto

13.07.2015
Czyta się kilka minut
Nad zdewastowanymi pozostałościami wschodniopruskiej cywilizacji agrarnej snuje się smętek biedy i bylejakości, na szczęście poprzecinany z rzadka zjawiskami wyjątkowymi.
Ricotta / fot. Profimedia / CORBIS
P

Po własnym konkursie rzeźbiarskim urządzonym przez Kraków, mamy obecnie własny konkurs rysunkowy »Tygodnika Powszechnego« na »Typ polskiej dziewicy«”... Pierwsze słyszycie? Proszę nie wertować ogłoszeń w numerze; graficy, nim chwycą za ołówki, niech się zastanowią, czy będzie im się chciało powalczyć o sto rubli nagrody. Inna sprawa, że w 1885 r., z którego pochodzi ta notatka, były to poważne pieniądze. Mniej poważny był za to Bolesław Prus, gdy w swojej rubryce na łamach „Kuriera Warszawskiego” kpił z pomysłu: „Ponieważ my, inteligencja, nierównie lepiej znamy Sudan albo Afganistan aniżeli kraj własny, zwrot więc do swojskiego typu, choćby dziewicy, jest pomyślnym prognostykiem na przyszłość. Może po typie dziewicy przyjdzie nam ochota dowiedzieć się, jak wygląda typ naszego chłopa i rzemieślnika albo chaty, sprzętów i narzędzi gospodarskich?”.

Któryż z erudytów opisze...

6155

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]