Ładowanie...
Zakurzone złoto

Po własnym konkursie rzeźbiarskim urządzonym przez Kraków, mamy obecnie własny konkurs rysunkowy »Tygodnika Powszechnego« na »Typ polskiej dziewicy«”... Pierwsze słyszycie? Proszę nie wertować ogłoszeń w numerze; graficy, nim chwycą za ołówki, niech się zastanowią, czy będzie im się chciało powalczyć o sto rubli nagrody. Inna sprawa, że w 1885 r., z którego pochodzi ta notatka, były to poważne pieniądze. Mniej poważny był za to Bolesław Prus, gdy w swojej rubryce na łamach „Kuriera Warszawskiego” kpił z pomysłu: „Ponieważ my, inteligencja, nierównie lepiej znamy Sudan albo Afganistan aniżeli kraj własny, zwrot więc do swojskiego typu, choćby dziewicy, jest pomyślnym prognostykiem na przyszłość. Może po typie dziewicy przyjdzie nam ochota dowiedzieć się, jak wygląda typ naszego chłopa i rzemieślnika albo chaty, sprzętów i narzędzi gospodarskich?”.
Któryż z erudytów opisze...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]