Reklama

Ładowanie...

Zakryta twarz Sakineh Ashtiani

24.08.2010
Czyta się kilka minut
43-letnia Iranka stała się symbolem sytuacji kobiet w tym kraju. Oskarżona o cudzołóstwo i współudział w zabójstwie męża, mimo wątpliwych dowodów została skazana na śmierć przez ukamienowanie. Wyrok wywołał falę protestów na świecie.
M

Miała być ukamienowana przez sto osób, kamieniami średniej wielkości - kamienie średniej wielkości oznaczają powolniejszą śmierć. Pod naciskiem światowej opinii publicznej Teheran "złagodził" wymiar kary: Sakineh Mohammadi-Ashtiani ma zostać powieszona.

Na stronie internetowej FreeSakineh.org - utworzonej w lipcu, gdy międzynarodowe organizacje nagłośniły jej historię - pod apelem w obronie kobiety podpisało się prawie 200 tys. osób. Wśród nich pisarze, filozofowie, a także politycy, w tym ministrowie spraw zagranicznych Francji i Wielkiej Brytanii oraz była sekretarz stanu USA Condoleezza Rice. Domagają się od Iranu, by odstąpił od wyroku śmierci. Brazylia proponuje udzielenie kobiecie azylu. Sekretarz stanu USA Hillary Clinton napisała list do irańskich władz, aby wstrzymały egzekucję. Iran odmawia i sam protestuje przeciw "mieszaniu się" w jego sprawy...

6489

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]