Reklama

Zakryta twarz Sakineh Ashtiani

Zakryta twarz Sakineh Ashtiani

24.08.2010
Czyta się kilka minut
43-letnia Iranka stała się symbolem sytuacji kobiet w tym kraju. Oskarżona o cudzołóstwo i współudział w zabójstwie męża, mimo wątpliwych dowodów została skazana na śmierć przez ukamienowanie. Wyrok wywołał falę protestów na świecie.
M

Miała być ukamienowana przez sto osób, kamieniami średniej wielkości - kamienie średniej wielkości oznaczają powolniejszą śmierć. Pod naciskiem światowej opinii publicznej Teheran "złagodził" wymiar kary: Sakineh Mohammadi-Ashtiani ma zostać powieszona.

Na stronie internetowej FreeSakineh.org - utworzonej w lipcu, gdy międzynarodowe organizacje nagłośniły jej historię - pod apelem w obronie kobiety podpisało się prawie 200 tys. osób. Wśród nich pisarze, filozofowie, a także politycy, w tym ministrowie spraw zagranicznych Francji i Wielkiej Brytanii oraz była sekretarz stanu USA Condoleezza Rice. Domagają się od Iranu, by odstąpił od wyroku śmierci. Brazylia proponuje udzielenie kobiecie azylu. Sekretarz stanu USA Hillary Clinton napisała list do irańskich władz, aby wstrzymały egzekucję. Iran odmawia i sam protestuje przeciw "mieszaniu się" w jego sprawy...

6489

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]