Reklama

Zachód zdradził "kolorowe rewolucje"?

Zachód zdradził "kolorowe rewolucje"?

16.02.2010
Czyta się kilka minut
"Kolorowe rewolucje" na Ukrainie i w Gruzji wydawały się początkiem drogi tych krajów do demokracji i ich integracji z Zachodem. Po tym, jak ukraińskie wybory wygrał człowiek, przeciw któremu wybuchła wtedy Pomarańczowa Rewolucja, przedstawiamy bilans "kolorowych rewolucji".
N

Na pytanie, czy "kolorowe rewolucje" przegrały i kto ponosi za to winę - sami Ukraińcy i Gruzini, czy także kraje Zachodu - odpowiadają autorzy "Tygodnika", a także Ronald D. Asmus, amerykański dyplomata, który 11 lat temu wprowadzał Polskę do NATO, a niedawno opublikował w USA książkę, oskarżającą Zachód o porzucenie Gruzji i Ukrainy.

W wywiadzie Asmus mówi: "Nie zrobiliśmy wystarczająco dużo dla Gruzji i Ukrainy. Ale proces ich integracji z Zachodem nie jest skończony. Zaczyna się nowy etap. Jeśli ktoś zapyta, czy są szanse, by w ciągu 5 lat Ukraina i Gruzja weszły do NATO, to odpowiem, że nie. Ale pytanie powinno brzmieć: co zrobić, by wszelkie opcje strategiczne zostawić na przyszłość otwarte? (...) Musimy znaleźć nową wspólną strategię. Na razie zarówno Europie, jak i Stanom takiej wizji brakuje i...

2370

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]