Reklama

Ładowanie...

Wolność i odpowiedzialność w Kościele

19.01.2003
Czyta się kilka minut
Rozmowa szefa Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcina Przeciszewskiego z arcybiskupem Józefem Michalikiem, przedrukowana w „Gazecie Wyborczej” (11-12 stycznia), jest wydarzeniem godnym uwagi, bo nieczęsto nasi biskupi podejmują na łamach prasy tak, chciałoby się powiedzieć, spontaniczny dialog w sprawach dotyczących najbardziej delikatnych sfer życia Kościoła.
W

Wywiad określam jako spontaniczny, bo czytelnik z łatwością może zauważyć, że jest to niemal dosłowny, bez retuszów, zapis rozmowy, w której hierarcha mówi po prostu to, co myśli. Nie zamierzam się tu zajmować nieścisłościami czy przekłamaniami faktów ilustrujących wygłaszane tezy (a niektóre są co najmniej zaskakujące, jak zestawienie roli środowiska Znak z rolą „księży patriotów” czy odwołanie się w związku z wydarzeniami w Tylawie do mającej usprawiedliwiać akcję „Wisła” komunistycznej agitki „Łuny w Bieszczadach”). Chcę zająć się tym, co stanowi najważniejszy, w moim przekonaniu wątek rozmowy: kwestią wolności i odpowiedzialności w Kościele.

Bezpieczna droga instytucji
Spróbujmy najpierw odczytać wskazania Arcybiskupa, odnoszące się do interesującego nas tematu.

W Polsce potrzebne jest stworzenie środowiska politycznego o inspiracji „...

10062

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]