Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Włoski Kościół szuka drogi

Włoski Kościół szuka drogi

29.06.2003
Czyta się kilka minut
W

Wygłaszanie twierdzeń o religijności jakiegoś kraju może być dowodem arogancji, bo religijne są nie narody czy kraje - religijni są konkretni ludzie. Jak ma się liczenie „dominicantes” (chodzących do kościoła w niedzielę) i „comunicantes” - (przystępujących do komunii) do liczby uczestników lednickich nabożeństw, letnich turnusów w Taize, Światowych Dni Młodzieży czy pielgrzymek?

Coś jednak wiadomo. Według danych ogłoszonych przez European Values Study (www.europenvalues.nl), pod względem liczby mieszkańców przyznających się do jakiegoś wyznania religijnego Włochy zajmują w Europie 13. miejsce: wierzący stanowią tu 82,2 proc obywateli (w Rumunii - 97, 6; Grecji - 96 proc.; Polsce - 95,7; Irlandii - 90,7 proc; Danii - 90 proc. Wielkiej Brytanii - 83,4). Ostatnie miejsce w tej kategorii zajmują Czechy - 33,6 i Estonia - 24,9. Natomiast jeśli chodzi o udział w praktykach...

21547

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]