Wiem co zrobi tata, więc mogę zaryzykować. Jak dzieci budują strategie zachowania

Najlepszym sposobem na zrozumienie, że kaktusa nie warto dotykać, jest dotknięcie go. Badanie otoczenia to istotny element uczenia się, jednak nie wszystkie dzieci robią to równie chętnie.

04.12.2023

Czyta się kilka minut

Fot. Freeograph / Shutterstock
Fot. Freeograph / Shutterstock

Zespół Setha Pollaka z Uniwersytetu Wisconsin-Madison zapytał dzieci w wieku 10-13 lat, czy oceniają swoje środowisko jako przewidywalne – np. jak często mogą polegać na obietnicach rodziców albo czy martwią się o zaspokojenie swoich potrzeb. Później dzieci zagrały w gry. Z dwóch automatów jeden dawał szanse na wyższe nagrody, ale dziecko musiało wybrać pomiędzy nimi w ciemno i dopiero wtedy poznawało historię wypłat danej maszyny. Później mogło zaryzykować i zmienić urządzenie – nagroda byłaby większa lub mniejsza, ale na pewno dostarczyłaby nowych informacji. Okazało się, że dzieci, które postrzegały swoje środowisko jako nieprzewidywalne, decydowały się na zmianę rzadziej niż te przekonane o stabilności otoczenia. Rezygnowały ze zdobycia informacji, preferując oczekiwany zysk. 

Uzyskane wyniki są spójne z rezultatami badań prowadzonych na młodszych dzieciach, a nawet na młodych innych gatunków, które pokazują, że niekonsekwentne reakcje matek na potrzeby potomstwa wpływają na jego strategie zachowania – a przez to także na rozwój poznawczy. Np. w 2015 r. Kathryn L. Humphreys i współpracownicy ustalili, że dzieci wychowywane w sierocińcach rzadziej oddawały się eksploracji i dokonywały bezpiecznych wyborów.

Jeśli o strategiach zachowania się dzieci decydują ich relacje z opiekunami i obraz własnej sytuacji, to może będziemy w stanie wpływać na to, jak dziecko myśli na tematy, i przez to ułatwić mu osiąganie korzyści, jakie niesie eksploracja i nauka na błędach – zastanawia się Pollak w komunikacie prasowym.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 50/2023

W druku ukazał się pod tytułem: Wiem co zrobi tata, więc mogę zaryzykować