Wielebny prezydent i śmierć śpiewaka

Interwencja sędziów zmusiła polityków z partii rządzącej w Malawi do powtórzenia sfałszowanych, zeszłorocznych wyborów, a nowa elekcja wyniosła do władzy przywódcę opozycji. Tego w Afryce jeszcze nie...

Reklama

Wielebny prezydent i śmierć śpiewaka

w cyklu STRONA ŚWIATAA
03.07.2020
Czyta się kilka minut
Interwencja sędziów zmusiła polityków z partii rządzącej w Malawi do powtórzenia sfałszowanych, zeszłorocznych wyborów, a nowa elekcja wyniosła do władzy przywódcę opozycji. Tego w Afryce jeszcze nie było.
Zwolennicy Lazarus Chakwery przed powtórnymi wyborami przezydenckimi. Na przedmieściach stolicy Lilongwe, 20 czerwca 2020 r. / FOT. AMOS GUMULIRA/AFP/East News
W

W lutym malawijski Trybunał Konstytucyjny unieważnił zeszłoroczne wybory prezydenckie. Nakazał przeprowadzić je ponownie, tym razem bez jawnych fałszerstw, jakich dopuszczali się urzędnicy w komisjach wyborczych, żeby zapewnić wygraną urzędującego od 2014 roku prezydenta Petera wa Muthariki. Według ogłoszonych przez życzliwą mu komisję wyników, w tamtych, majowych wyborach zebrał on najwięcej głosów i zapewnił sobie reelekcję i kolejne pięć lat rządów. Pokonani rywale nie uznali porażki i złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego, a ten, po raz drugi w dziejach Afryki, uznał jej słuszność, unieważnił wybory i kazał je powtórzyć.

Poprzednim razem, pierwszym w historii kontynentu, zdarzyło się to przed trzema laty w Kenii. Tam również sędziowie przyznali rację przywódcy opozycji Raili Odindze i orzekli, że zwolennicy walczącego o reelekcję prezydenta Uhuru Kenyatty dopuścili...

12362

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]