Reklama

Sędziowie bronią demokracji

Sędziowie bronią demokracji

w cyklu Strona świata
18.02.2020
Czyta się kilka minut
Po raz drugi w historii Afryki sędziowie unieważnili wyniki wolnych wyborów i kazali je powtórzyć. Trzy lata temu zrobili to w Kenii, tym razem w Malawi. Działacze praw człowieka uważają, że na Czarnym Lądzie sędziowie bronią demokracji przed żądnymi władzy politykami.
W jednej z komisji wyborczych w Lilongwe (Malawi), maj 2019 r. / Fot. GIANLUIGI GUERCIA / AFP / EAST NEWS
P

Prezydencka skarga została odrzucona i malawijski Trybunał Konstytucyjny podtrzymał swój wyrok z pierwszych dni lutego unieważniający zeszłoroczną elekcję. Prezydentowi zostaje jeszcze apelacja do Sądu Najwyższego, ale wątpliwe, żeby zdecydował się z niej skorzystać. A jeśli jednak ją złoży, wątpliwe, by sędziowie Sądu Najwyższego przyznali mu rację. Trybunał Konstytucyjny nakazał wybory powtórzyć, a w dodatku przeprowadzić je według zmienionych reguł.

Korekty wyborcze

Już w maju, podczas głosowania, zwolennicy opozycji lamentowali, że w komisjach wyborczych panuje bałagan, a posłuszni prezydentowi urzędnicy poprawiają karty do głosowania, by zapewnić mu reelekcję. I zgodnie z przewidywaniami panującego od 2014 r. Petera Mutharikę rzeczywiście ogłoszono zwycięzcą i szefem państwa na kolejnych pięć lat. Podano, że zdobył 38,5 proc. głosów i rzutem na...

11758

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]