Watykański anonim

W czwartek 21 lipca w oficjalnym biuletynie Watykanu ukazał się bardzo dziwny dokument – anonimowe „oświadczenie Stolicy Apostolskiej” na temat niemieckiej Drogi Synodalnej.
Nieistniejąca forma
Zastanawiający jest, po pierwsze, formalny charakter tego dokumentu. W perspektywie kościelnej instytucji ważna jest bowiem nie tylko treść, ale i „gatunek” tekstu, w jakim dana treść jest komunikowana. Czy jest to dokument papieski – a jeśli tak, to jaki: encyklika, konstytucja apostolska, adhortacja, zwykły list? Jeśli nie papież sygnuje tekst, to który w wielu urzędów rzymskiej kurii: Kongregacja Nauki Wiary? Sekretariat Stanu? Jakaś mało ważna komisja? Od tego bowiem czyj podpis widnieje pod danym tekstem zależy jego prawnokanoniczna (a czasem i teologiczna) moc zobowiązania.
W przypadku, o którym niżej będę pisał, pojawił się gatunek dotąd nieznany: anonimowe...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]